Kuzey Kutup Girdabı Nedir? (Ve Neden Tekrar Oluyor?)

0
193

Karanlıktayken, soğuk omzunuza dokunduğunda yalnız olmadığınızı anlıyorsunuz. Bir Ruh Emici’nin nefesinin buğusu trenin penceresinde. 2016’nın kalplerimizi sarsıp yıktığı her şey tam olarak buydu.

Evet, arkadaşlar. İsmi lazım değil; Orta Batı’dan Kuzeydoğu’ ya Amerika sokaklarına gizlice geri döndü.

Kuzey Kutup Girdabı!

Cold GIF – Find & Share on GIPHY

Korkutucu değil mi? Aslında polar girdap kutupların yakınında düşük basınçlı bir alandır. Soğuk arktik havasından dolayı, Kuzey Kutup Girdabı her zaman oradadır fakat kışın yayılır. Bazen bu soğuk hava Kanada sınırından aşağıya sürüklenir ve Amerika Birleşik Devletleri’nde aniden dışarısının çok soğuk olmasıyla herkesin hemen panik yaptığı durumu oluşturur.

Ancak Ulusal Meteoroloji Dairesi’ne göre, Kuzey Kutup Girdabı’nın hareketi kış planlarınıza buz gibi bir İngiliz anahtarı atsa bile tamamen normaldir. En son 2014’te gerçekleşmesine rağmen (ve çoğumuz o deneyimi hala atlatamadık), 1989, 1985 ve 1977 yıllarındaki gibi soğuk patlamaları meydana geldi.

Nasıl oluştuğuna hep beraber bakalım:

Kuzey Kutup Girdabı

En son meydana gelen kıyametimizin yararlı bir şeması.

Bahsedilen soğuk hava kütlesi yavaşça kutup bölgesi etrafında dönerken, alt enlemlerde çevredeki hava tamamen izole değildir. Sabit polar girdabın yakınında sıcak hava alanı görünürse ve atmosferde yüksekse, bu sistemi değiştirebilir ve normalde gideceğinden daha bir güneydeki soğuk havayı iter, jet akımı da onunla birlikte güneye doğru ilerler.

Soğuk hava normalden 20-30 derece aşağı düşen sıcaklıklardan sorumludur. Tahminciler, bu hafta ülkenin orta ve doğu bölgelerini vurmasını bekliyor. Hafta sonu boyunca daha sert bir tekrarlama bekleniyor. Bazı yerlerde bu acı sıcaklıklara da kar ekleniyor ve bu yüzden tahmine dikkat edin ve küreklerinizi (ve kakao) hazır edin.

Üstesinden gelmenin en iyi yolu nedir? Kendinizi hazırlayın. Kendini beğenmiş bir isimle hava durumu olayından gelseler bile (Kuzey Kutup Girdabı), sıfırın altında sıcaklıklarda dehşete düşecek bir durum yok. Konservelerinizi hazırlayın ve dışarıdaki vaktinizi en aza indirgeyin. Siz iyisi mi Netflix ve buz gibi sert bir dondurma hazırlayın. Bu sıcaklıklarda çok zor olmayacak.


Çeviren: Sercan Kule

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here