Noel’de İklim Savaşı: Küresel Isınma Ren Geyiklerini Zayıflatıyor

0
Rengeyiği Kar üzerinde koşmak buz üzerinde koşmaktan iyidir.

Ilık Kışlar Ren Geyikleri için İyi Değil…

Ren Geyiği
Kar üzerinde koşmak buz üzerinde koşmaktan iyidir.

Yeni yapılan araştırmalara göre küresel ısınma nedeni ile yiyeceklerin azalması ren geyiklerinin zayıflamasına neden olabilir. Son 16 yılda Norveç buzullarında bir takımada olan Svalbard’daki yetişkin ren geyiklerinin ağırlıkları ortalama yüzde 12 azaldı.

İskoçya’daki kısa adı AFP olan James Hutton Enstitü’sünden Steve Albon “Yüzde on iki kulağa az gelebilir, ama vücut ağırlığının üreme ve hayatta kalma için önemi göz önüne alındığında, büyük bir rakam olduğu anlaşılabilir.” dedi.

Hutton ve arkadaşları bulgularını bu hafta Britanya Ekoloji Derneği’nde yaptıkları bir sunum ile paylaştılar.

Araştırmacılar bu zayıflamanın kritik bir noktaya geldiğini söylüyorlar. Şu andaki bedenlerinde, dişi ren geyikleri daha küçük yavru doğurabiliyor, o da doğurabilirlerse. Bu küçük bedenlerdeki anneler için bebek kaybı çok daha yaygın bir hale geldi.

Durumu daha da kötüleştirmek için iklim değişikliği bu hayvanlara ikinci bir darbeyi vurdu: Sıcak yazlar (ve de ısınan hava ile artan yiyecek bolluğu) ren geyiği sayısının artışı anlamına geliyor, ortalama olarak küçülseler bile. Kış geldiği zaman önceki yıllara oranla beslenmesi gereken daha çok, aç ağız oluyor, ortalıkta daha az besin varken. Ren geyiklerinin bu patlamasının zayıflamış ve hasta sürüler ile beslenen Reuters kutup tilkileri için büyük fırsat olduğunu söylüyor. Ama uzmanlar sadece güçlü olan ren geyikleri hayatta kalınca da sayıları artmış tilkilerin yeterli miktarda yiyecek bulamayacaklarını belirtiyorlar.

Yeşil ve sıcak yazlar gerçekte ren geyikleri için hiç de iyi haber değil.

Bu, bilim insanlarının sıra dışı iklim modellerinin sonuçlarının altını çizdikleri ilk örnek değil. Son zamanlarda yapılmış bir başka çalışma Sibirya’daki 61,000 ren geyiğinin aç kalmasının, küresel ısınmanın sonuçlarına bağlanabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, daha ılık kışlar daha çok kitlesel açlığa sebep oldukça, popülasyon düşüşlerinde sert pikeler görünebileceğini üzülerek belirtiyorlar.

Bazı bölgeler, bu bölgelere sevk edilecek mobil mezbahalar kullanılmasını tartışıyorlar. Sürü kontrolcüleri, mevsimsiz yağışlar sonrasında açlık çekmeye başlayan geyikleri keserek, hayvanların eziyet çekmelerini sonlandırıp, bu trajedi neticesindeki et telefini azaltıp, tükenen kaynaklar için savaşan hayvanların daha da fazla kaybını önleyebilirler. Küresel ısınmanın sonunun görünmediği bu noktada, hasta ve zayıf hayvanların seçilip öldürülmesi yapabileceğimiz en iyi şey olabilir.


Çeivren: Ahmet Barış Ay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz