Liger ve Tigon Nedir?

4

Kısa cevap Aslan ve kaplanın çiftleşmesinden doğan melez türler.

Aslan ve kaplanlar birbirleriyle çiftleştiklerinde yeni türler oluşuyor. Liger, aslan baba ve kaplan anneden meydana gelen bir melez. Tigor ise kaplan baba ve aslan anneden doğan türün ismi. Adları, İngilizce Lion (aslan) ve Tiger (kaplan) sözcüklerinin farklı şekillerde bir araya gelmesinden oluşuyor.

Liger, 500 kg civarındaki ağırlığıyla karada yaşayan en büyük etçil. Kafaları aslan babaları gibi olmasına rağmen, vücutları tıpkı anneleri gibi çizgili. Sibirya kaplanının yaklaşık 2,5 katı olan bu muazzam güzellikteki tür günde ortalama 15 kilogram et tüketiyor. Ancak dev ve korkutucu görünümlerine rağmen aslında son derece uysal hayvanlar. Yani kolayca evcilleştirilebiliyorlar. Üstelik kaplan annelerinden aldıkları genler nedeniyle, suyu sevmeyen aslan babalarının aksine, iyi bir yüzücü olma becerisine de sahipler. Hibrit türler arasında  kısırlık genelde yaygın bir durum. Buna rağmen ligerlerin üreyebilme oranı %62 civarında. Ancak malesef günümüzde tüm dünyada yaşayan liger sayısı 40’ın altında.

Tigon sayısı ise ligerlerden bile az. Çünkü dişi aslanın erkek kaplanı eş olarak kabul etmesi çok ender rastlanan bir durum. Tigonların çizgileri hem daha yaygın hem de daha belirgin oluyor. Büyükleri ve diğer özellikleri de ortalama bir kaplanla özdeş.

Bu hibrit hayvanların soyu tükenmek üzere. Farklı türlerin birbirleriyle ilişkiye girmesini sağlayan geniş vahşi yaşam habitatları günümüzde gittikçe daralıyor. Fakat yapay olarak karşılaştırılan aslan ve kaplanların eşleşmesinden doğan liger ve tigonlar dünyanın çeşitli yerlerindeki bazı hayvanat bahçelerinde sergilenmekte. Gezegenimizdeki diğer türlerin devamlılığını negatif yönde etkileyen, şehirlerimiz ve çoğunlukla yanlış yönettiğimiz teknolojimiz yüzünden yaşam alanlarını tahrip eden bencil bir tür olarak üstüne bir de onları demir parmaklıklar ardında sergiliyor olmamız ise gerçekten oldukça dramatik bir durum.

4 YORUMLAR

  1. Tamamıyla yanlış bir makale, bu canlılar doğada bulunmaz bulunamazlar çünkü aslanlar ve kaplanlar aynı kıtada dahi yaşamamaktadırlar ligerlar ve tigonlar doğal değil yapay yöntemlerle üretilmiş canlılardır.

    • Nasıl aynı kıtada deil ya. Bir belgesel izle reis. Hatta çoğu zaman karşı karşıya gelebiliyorlar ama birbirlerinden korktukları için dövüşmüyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz