Los Angeles’da Uçan 12 Yeni Tür Keşfedildi!

0

113257_web

Los Angeles’ta bir grup böcek bilimci, şehirdeki vahşi hayatta gizlenmiş 12 uçan tür keşfetti. Bu keşif,  Los Angeles Doğa Tarihi müzesi tarafından 2013’te başlatılan, BioSCAN adlı uzun yıllardır süregelen projenin bir parçası.

Şehirdeki bahçelerden toplanan 43.000 örneğin ilk analizinde, değişik ve sarsak bir şekilde uçan Phoridae ailesine ait 30 yeni sinek türü keşfedildi.

Ardından, Biodiversity Data Journal’da yayımlanan bir makalede, 3 böcek bilimciden oluşan bir grup, ek olarak 12 türün daha tanımlandığını bildirdi. Yalnız bu 12 tür o kadar nadir ki, 43.000 örneğin içinde, bazıları sadece 1 kez görüldü ve hiçbirine 10 defadan fazla rastlanmadı. Bu kadar ender olmalarından dolayı, bilim adamları ellerinde bulunan ve bazıları iyi korunamamış örnekleri çok detaylı, art arda incelemek zorunda kaldılar. “Bütün hataları ve yanlış tanımlamaları ayıklamak, yavaş ve moral bozucu bir süreç.” diyor yazar.

Yeni keşfedilen sinekler isimlerini, onları keşfeden projedeki öğrenci ve gönüllülerden aldılar.

Yeni sinek türleri bulmak küçük bir keşif olarak gözükse de, aslında büyük bir problemin göstergesi. Yaşadığımız şehirdeki biyolojik çeşitlilik ve taksonomi hakkında çok az bilgimiz var. Yazar şunları ekliyor,  “Yeni türleri tespit edip, tanımlayıp, gözlemleyebilmek için insanlara, fonlara ve enstitülere ihtiyacımız var. Şu an, şehirde yaşayan tüm hayvanları içeren bir koleksiyon yapılmalı ki, ileride keşfedilebilecek yeni türleri tanımlamak ve yok olma tehlikelerine karşı önlem almak için bir umut olabilsin.

Doğa Tarihi Müzesi, Los Angelesta, şehirdeki ve çevresindeki biyolojik çeşitliliğin, birçok yerel bilim insanı tarafından araştırılabileceği bir merkez olan UNRC’yi kurdu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz