Mahalle Bilmeden “İkonik” Bilimsel Deprem Noktasını Tahrip Etti

0

Bazı bilimciler, Kaliforniya’daki bir kaldırım taşının kaybına üzülüyor.

San Francisco körfezinin karşı yakasında bulunan Hayward’da meydana gelen depremde, bilim insanları için bir çeşit cazibe merkezi haline gelen bir kaldırım, fay tarafından yavaşça yerinden kaydırıldı. Şehir görevlileri kırığın onarılması işini hallederken aynı zamanda değerli bir veri noktasını da hurdaya çevirdi.

Birleşik Devletler Yer Bilim Araştırması’nın yer bilimcisi David Schwartz, Los Angeles Times’a konuyla ilgili “Hayward kırığı gerçekten ikonik bir konumdu.” şeklinde açıklama yaptı. Hayward kırığı, Oakland ve Berkeley’i de kapsayan San Francisco’nun doğu bölgesinin altından kuzeybatı ve güneydoğu yönüne seyahat eden bir kırıktır. 2008 yılında Thomas Brocher’in önderliğinde Birleşik Devletler Yer Bilim Araştırma ekibi tarafından yayımlanan rapora göre bu kırık, 1868 yılının Ekim ayında meydana gelen ve San Francisco bölgesinde otuz kişinin hayatını kaybettiği 6.8 büyüklüğünde bir depreme neden olmuştur.

Rapor “Hayward kırığının ulaştığı nokta bakımından güçlü ve zarar verici bir sarsıntının herhangi bir zamanda meydana gelebileceğini bekleyebiliriz.” şeklinde devam ediyor.

Kaldırım taşı küçüktü fakat fayın varlığının sarsıcı bir hatırlatıcısıydı. Bilim insanları gelip hareket eden taştaki kırığın her iki tarafından ölçüm yapacak; taşın üzerine işaretlenmiş çizgilerin birbirinden biraz uzaklaştığını veya birkaç yıl içinde ne kadar uzaklaştığını ölçecekti. Dr. Sue Ellen Hirschfeld tarafından oluşturulan blogda taşın önceki hareketlerini görebilirsiniz.

Bilim yazarı Andrew Alden, taşın kaldırıldığını fark eden ilk kişi. The Los Angeles Times’a göre, Hayward yetkilileri kaldırım taşının bulunduğu yerde tekerlekli sandalye rampası ihtiyacı olduğunu söylemişler ve kırık kaldırımın herhangi bir bilimsel önemi olduğunu bilmediklerini belirtmişler. Mantıklı. Eğer birisi çimlerini biçmiyorsa büyük ihtimalle evin terk edilmiş olduğunu düşünürsünüz; ev sahipleri sadece otların ne kadar hızlı büyüdüğünü ölçüyor olsa bile.

İnşa edilmiş çevrede Hayward kırığı gibi eğrilmiş veya çarpılmış başka yerler de bulunmakta ve bu yerleri Hirschfeld’in blogunda bulabilirsiniz, fakat hiç biri bu kaldırım kadar net olmayabilir.


Özümcan Aslantürk

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz