Pokemon Go’nun Geliştirilmesi Gereken 6 Yönü

0

Pokemon Go çoktan büyük bir kitleye ulaşmışken, gelen tepkilerin çoğu da olumlu tepkiler oldu. Yeni çıkan bir uygulamada mutlaka geliştirilmesi gereken yönler vardır. Pokemon Go çıkalı yalnızca 1 hafta oldu ama Nintendo ve Pokemon kurucu şirketi Niantic bazı mühim değişimler yapılabileceğini duyurdu. Bu değişimlerin bir kısmı zaman alacak ama diğer bir kısmı ise çabuk halledilebilecek cinsten. Sayın geliştiriciler lütfen birazdan söyleyeceklerimizi bizim hatırımız için not alınız.

Arka Plan Aktivitesi

Pokemon Go’nun bir numaralı sorunu (gerçi diğerleri daha önemli olabilir) siz adımlarınızı atarken uygulamanın açık kalması gerekiyor ve yakınlarda bir Pokemon olduğunda sizi uyarması gerekiyor ve bu da demek oluyor ki bataryanız suyunu çekecek. Diğer uygulamalar siz adım atmaya, yol almaya devam ederken açık kalmaya gerek duymuyorlar. Neden Pokemon Go da böyle bir gelişim göstermesin? Bu durum oyunla alakalı en büyük fonksiyonel problem. İnanıyorum ki, bu sorunun çözülmesi herkesi sevindirecek ve oyunseverler her adımda etrafta herhangi bir hareketlenme olup olmadığını kontrol etmek zorunda kalmayacak.

Google için Büyük Oranda Kısıtlama Politikası

Konumun önemli olduğu bir uygulamada basit hesap bilgilerinin ve yer bildirim servis erişimlerinin gerekliliğini anlıyoruz. Fakat e-mail, arama geçmişi ve diğer bir düzine şeye erişim istemesi, olması gerekenin yanına bile yaklaşamıyor. Pokemon Go’nun sizin Gmail adresinizden mesaj göndermesi gerekmiyor. Nokta.

Bir Çeşit Sosyal Altyapı

Oyunun Facebook katili olmasına gerek yok. Ama arkadaşlarınızla bir şeyleri paylaşmak, eğlenmek, denemek iyi olurdu diye düşünüyorum. Yeni sokaklar keşfederken yeni insanlarla tanışmak gerçekten takdir edilmesi gereken bir özellik, ama ben oldukça mühim bir şey bulduğumda arkadaşlarıma hava atmak isterim. Bunun yanında onlarla eşya alışverişi yapmak ve savaşmak da oyuncu olarak isteyeceğim türden şeyler. Umuyoruz önümüzdeki günlerde daha fazlası gelir.

Eğitim Yerleri (Gym) Dışında Savaşlar

Sosyal altyapıyla beraber biz daha da çok savaşmak istiyoruz. Eğer gym’ler dışında hayatta kalmak ve  gelişmek için yeteri kadar şanslı değilseniz Pokemonlarınızı rahatlıkla kullanabileceğiniz ve gerçekten gelişebileceğiniz mekanlara gitmeniz gerek. Biz Pokemonları toplarken yürüyeceğimiz onca yolu düşünmeyiz fakat eğer evden oynarken zevk alamayacaksak, tam anlamıyla tadını çıkaramayacağız.

Ticaret

Elinizde birçok Pokemon olması mükemmel ama şeker alışverişi, Pokemon takası  ve diğer eşyaların ticaretinin mümkün olması oyunun gelişimine oldukça katkıda bulunur. Ayrıca biz kıyıda veya ideal şehirde buluşmak zorunda kalmadan, suda yaşayan Pokemonlar için ticaret yapabilmek ve gece vardiyasına çıkan arkadaşımız için arazi kilidi istiyoruz.

Batarya Kullanımını Azaltmak

Bu konu üstünde çoktan çalışmaya başladıklarına eminim, ama uygulamanın daha az şarj tüketmesi gerekiyor. Özellikle uzun av yürüyüşleri sırasında. 2 saatlik güç (tahmin edilen) sizden bütün gününüzü mekanı keşfetmek için harcamanızı isteyen bir oyun için yeterli değil. Ekran koruyucu özelliği şarjınızın küçük bir kısmını koruyabilir fakat hala hatırı sayılır bir obur gibi şarjınızı yiyecek. Bunu tekrar düzenleyin.


Mustafa Bozdoğan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz