Mars İlk Zamanlarda Nehirler ile Değil, Buz Katmanlarıyla Kaplıymış

0
1284
NASA/JPL

Bugün Nature Geoscience bülteninde yayımlanan bir araştırmaya göre Mars’ın yüzeyinde görülen çok sayıda vadi ağı, daha önceden zannedildiği gibi serbest akışlı nehirler ile değil; buzulların altındaki suların erimesiyle oyulmuş. Araştırma bulguları, kızıl gezegende bir zamanlar nehirler, yağmurlar ve okyanusların olduğunu söyleyen baskın hipoteze su katıyor.

British Columbia Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, bu sonuca varmak için Mars’taki binlerce vadiyi incelemiş ve bunun için de yeni yöntemler geliştirip kullanmışlar. Ayrıca Mars vadilerini, Kuzey Kutbu Kanada Takımadaları’ndaki buzul altı kanallarla karşılaştırmış ve çarpıcı benzerlikler ortaya çıkarmışlar.

“Mars’taki vadilerin ilk keşfedilmesinden bu yana geçen son 40 yılda, Mars’ta bir zamanlar tüm bu vadileri aşındırıp şekillendiren nehirlerin aktığı varsayılıyordu” diyor baş araştırmacı Grau Galofre. “Fakat Mars üzerinde binlerce vadi var ve birbirlerinden çok farklı görünüyorlar. Eğer bir uydudan Dünya’ya bakarsanız, birçok vadi görürsünüz: Bunlardan bazıları nehirlerle, bazıları buzullarla, bazıları da diğer süreçlerle oluşmuştur ve her vadi tipinin ayrı bir şekli vardır. Mars’ta da benzer bir durum var. Birbirinden çok farklı görünen bu vadiler, pek çok farklı süreçle oluştuklarını akla getiriyor.”

Mars’taki pek çok vadi ile Kanada’nın Kuzey Kutbu bölgesindeki Devon Adası’nda yer alan buzul altı kanallar arasındaki benzerlik, araştırmacıları bu karşılaştırmalı çalışmayı yürütmeye teşvik etmiş.

British Columbia Üniversitesi/ScienceDaily. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here