Marsa Ait Vadiden Görüntüler

0

28847104696_9876829c6e_k

Mars’ın güneyindeki Mawrth Vallis (Mars Vadisi)’in bilgisayarda hazırlanmış şu göz alıcı görüntüsüne bir bakın. Burası hem ExoMars (2018 de başlayacak olan Mars görevi) için öngörülen bir iniş noktası hem de birçok gökbilimci için özel ilgi noktasıdır.

NASA’nın Jet İtki Laboratuvarın’da çalışan yazılım mühendisi Kevin Gill, bu görüntüyü yüksek çözünürlüklü bir ortogörüntü ve HIRISE DTM görüntüsü kullanarak elde etti.

Dijital Arazi Modelleri(DTMs)  aynı yerin farklı açılardan çekilmiş kompozit görüntüleri anlamına geliyor. Üretimleri zor olmakla birlikte çok da zaman alıcı bir iş fakat ortaya çıkan görüntü oldukça ayrıntılı ve araştırmalar için çok değerli. Yüksek Çözünürlüklü Ortogörüntüleme (HRO) çoklu görüntüleri düzeltme ve ölçüm aşamalarında kullanarak arazinin ayrıntılı bir şekilde haritasını çıkarır.

Mawrth Vallis, bildiğimiz kadarıyla gezegendeki en fazla mineral çeşitliliğe sahip olan yer. Sahip olduğu kil yatakları ve geçmişteki su izleriyle muhtemel bir yaşam alanı potansiyeline sahip. Önceden de Mars Bilim Laboratuvarı ve Curiosity(Meraklı) mars aracı için de bir iniş noktası olarak düşünülmüştü.Fakat yarışı onun yerine Gale Krateri kazanmıştı.

Gill, Jeouzamsal Veri Soyutlama Kütüphanesi, ImageMagick ve HiView(herkese açık bir HiRISE görüntüleme programı) kullanarak eldeki veriyi işledi. Autodesk Maya ve Photoshop kullanarak da hazır hale getirdi.

Eğer daha fazla Mars görüntüsü için can atıyorsanız, buradan NASA’nın yüklediği birçok resme ulaşabilirsiniz.


Sezer Akkuş

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz