Mars’ın Buz Dolu Dev Kraterinin Üstünden Uçun

0
2496
ESA/DLR/FU Berlin

Diğer dünyaların üstünden uçabildiğimiz videoları seviyoruz. Yörüngede dönen uzay araçlarının topladığı görüntülerden oluşturulan bu videolar, başka bir gezegendeyken bir uçakta uçmanın nasıl bir şey olabileceğini gösteriyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Ekspresi uzay aracından gelen bu son uçuş videosu ise, Mars’ın en göz alıcı kraterlerinden birine çarpıcı bir bakış atmamızı sağlıyor.

Bu video, Mars Ekspresi’nin Yüksek Çözünürlüklü Stereoskobik Kamera’sından (HRSC) alınan görüntüler ile oluşturulmuş.

Görüntüler normalde, kamera doğrudan aşağı bakarken çekilmiş. Videoda, HRSC’nin stereoskobik kanallarından gelen topografya bilgileriyle bu fotoğraflar birleştirilerek, üç boyutlu bir manzara oluşturulmuş. Bu sahne, daha sonra farklı açılardan kaydedilmiş.

Korolev Krateri, 82 kilometre genişliğinde ve en az 2 km derinliğinde. İyi korunmuş bu krater, Mars’ın kuzeydeki ovalarında; gezegenin kuzey kutup buzulunun bir kısmını (Olympia Undae olarak biliniyor) çevreleyen kumul dolu büyük bir arazi parçasının hemen güneyinde yer alıyor.

Mars’taki Korolev Krateri’nin tepeden görünüşü. ESA/DLR/FU Berlin

Gördüğünüz şey kar değil fakat bu krater, sürekli su buzuyla dolu ve merkez tümseği ise yıl boyunca yaklaşık 1.8 kilometre kalınlıkta. Burası, Mars üzerinde kutup dışı buzların yer aldığı en büyük birikintilerden birisi.

Nancy Atkinson/Universe Today. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here