COVID-19, Kan Pıhtılaştıran Hücrelerde ‘Hiperaktiviteye’ Sebep Oluyor

0
2302
Trombositler ve kırmızı kan hücrelerini gösteren bir canlandırma. iLexx/iStock

COVID-19’un trombositlerde tetiklediği değişimler; hastalığa sahip olan bazı kişilerde kalp krizlerinin, inmelerin ve diğer ciddi komplikasyonların başlangıcına katkıda bulunabilir. Araştırmacılar; enfeksiyon sırasında üretilen iltihap yapıcı proteinlerin, trombositlerin işlevini önemli oranda değiştirdiğini ve bunları “hiperaktif” hale getirip, tehlikeli ve muhtemelen de ölümcül kan pıhtıları oluşturmaya daha eğilimli hale getirdiğini bulmuşlar.

Araştırmacıların söylediğine göre bu değişimlerin altında yatan sebeplerin daha iyi anlaşılmasıyla, COVID-19 hastalarında bu gibi durumların oluşmasını önleyen tedavilere kapı aralanabilir.

Çalışmanın kıdemli yazarı ve Utah Sağlık Üniversitesi’nin dahiliye bölümünde profesör olan Robert A. Campbell, şöyle söylüyor: “Bulgularımız, COVID-19 adını verdiğimiz yapboza önemli bir parça ekliyor. Enfeksiyon kaynaklı iltihap ve sistemik değişimlerin, trombositlerin işlevini etkilediğini ve bunların daha hızlı birikmesine yol açtığını bulduk. Bu durum, COVID hastalarındaki kan pıhtısı miktarının neden arttığını açıklayabilir.”

Ortaya çıkan bulgular, COVID-19’un kan pıhtısı tehlikesinin artışıyla bağlantılı olduğunu öne sürüyor. Kah pıhtıları, bazı hastalarda kalp damar sorunlarına ve organ yetmezliğine yol açabilir; özellikle de diyabet, obezlik veya yüksek tansiyon gibi altta yatan tıbbi sorunları olan hastalar arasında.

Utah Sağlık Üniversitesi/ScienceDaily. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here