Masaüstü PC’lere yeni soluk

0

Oyuncu masaüstü PC’lerin en büyük handikabı kuşkusuz masaüstünde çok yer kaplamaları ve çoğunlukla yerde kullanılmaları. Öte yandan bu PC’lere büyük kasaların ev sahipliği yapması boşuna değil. Zira modern ekran kartları oldukça büyük. Dahası yüksek saat hızlarına sahip CPU’lar yoğun iş yükü altında verimli çalışabilmek ya büyük hava soğutuculara ihtiyaç duyuyor ya da tamamen su soğutma kitleri devreye giriyor. Her iki durumda da geniş bir kasa hacmi performansın düşmemesi için elzem oluyor.

Küçük form faktör, geniş iç hacim

Mini-ITX anakartlar 17×17 cm’lik boyutlarıyla pratik kullanımdaki en küçük anakartlar. Bundan daha küçük anakartlarda ciddi sınırlamalar karşımıza çıkıyor. Mini-ITX formundaki tek önemli sınırlama ise 4 yerine sadece 2 adet bellek yuvası olması. Bu da çoğu zaman ciddi bir problem oluşturmuyor. Zira 2×32 GB’lık kitler de oldukça yaygın artık. Bu anakartlara ev sahipliği yapan kasalara baktığımızdaysa sanat eseri gibi modeller karşımıza çıksa da bunlar yüksek performanslı PC’ler için çoğunlukla uygun olmuyor; zira küçük iç hacimleri, ekran kartı ve güçlü soğutuculara izin vermiyor. Peki hem Mini-ITX anakartların şıklığı ve hoş tasarımı hem de ATX kasaların konforu bir arada olamaz mı? Cevap: Evet. İşte karşınızda Fractal Design Torrent Nano!

Şık görünüm ve başarılı termal tasarım

Gerçekçi olalım: Kasa önemlidir. İçindeki bileşenler ne kadar performanslı olursa olsun PC’nize baktığınızda kasanız sizi heyecanlandırmıyorsa bir şeyler yanlış demektir. Fractal Design Torrent Nano bu anlamda zarafet, güç, ergonomi ve performansı birleştiren bir yapı ortaya koyuyor. Kasa her şeyden önce şık bir tasarıma sahip. Fakat işlevsel olarak da çok ince düşünülmüş detaylarla dolu. Özellikle havalandırma için ciddi bir tasarım çabası görüyoruz. Maksimum hava girişi için optimize edilmiş açık ızgara ve 180 mm’lik LED’li ön fan sayesinde düşük devirde kasa içine çekilen soğuk hava kasa içinde yolculuk ederken PC bileşenlerinden yayılan ısıyı toplayarak arka kısımdan dışarı atılıyor. Hava çıkış kısmına 120 mm’lik bir su soğutma fanı takarsanız bu işlevi de görecektir. Eğer 240 ya da 260 mm’lik bir sıvı soğutma kullanıyorsanız radyatörü öne ya da alt kısma takabilirsiniz. Tabii kasanın bu kadar hoş görünmesinin bir sebebi de kolay çıkabilir, temperli cam yan kapak. Kasa içindeki dekorasyonunuzu ve varsa LED’lerinizi bu şekilde sergileyebilirsiniz.

Tam boy ekran kartı

Kutusundan GPU destek braketi de çıkan kasa, böylece ekran kartındaki arka plakanın ağırlığı yüzünden PCB’nin eğilmesini önlemiş oluyor. Torrent nano, ön fan takılıyken maksimum 3 yuva kalınlığında 335 mm’lik ekran kartlarına izin veriyor. Çoğu mITX kasanın aksine tam boy güç kaynaklarına izin vermesi ise kasanın gerçek bir oyun PC’si olarak değerlendirilmesini sağlayan etkenlerden bir diğeri. Ön ve alt kısımdaki toz filtrelerine, ön kısım çıkarılarak kolayca erişilebiliyor. Bu filtreler, zamanla kasanın tozla dolmaması için çok önemli ve ortamdaki toza göre 2-3 ayda bir temizlenmesi gerekebiliyor. Dolayısıyla kolay çıkabilmeleri bir avantaj.

417x222x374 mm boyutlarındaki kasa yaklaşık 6 kg ağırlığında.

Kişiselleştirilebilir, şık ve montajı kolay bir Mini-ITX kasa arıyorsanız Fractal Design Torrent Nano, mutlaka dikkate almanız gereken bir seçenek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz