Maske ve Havalandırma, COVID’in Okullarda Yayılışını Sosyal Mesafeden Daha İyi Engelliyor

0
2
Fotoğraf: Central Florida Üniversitesi

Central Florida Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmada, COVID-19’un sınıflarda havadan yayılışını azaltmada maskelerin ve iyi bir havalandırma sisteminin sosyal mesafeden daha önemli olduğu öne sürülüyor.

Geçenlerde Physics of Fluids bülteninde çıkan araştırma, okulların ve üniversitelerin güz döneminde daha çok yüz yüze eğitime dönmeyi düşündüğü önemli bir zamanda yayımlandı.

CFÜ Makine ve Havacılık Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı profesör ve ortak yazar Michael Kinzel şöyle aktarıyor: “Araştırma, iç mekan ortamlarında güvenliği nasıl anladığımıza yönelik yol gösterici olması bakımından önemli”

“Çalışmada aerosol yayılım güzergâhlarının, maskeler zorunlu olduğu takdirde 2 metrelik sosyal mesafe ihtiyacı gerektirmediği bulundu” diyor Kinzel. “Maskeler ile birlikte bulaş olasılığının fiziksel mesafe artışıyla azalmadığını gösteren sonuçlar, maske zorunluluğunun okul ve diğer yerlerdeki kapasiteyi artırmada anahtar olabileceğini vurguluyor.”

Çalışmada öğrenciler ile bir öğretmenin bulunduğu sınıfın bilgisayar modelini oluşturan araştırmacılar, daha sonra hava akışını ve hastalık bulaşını modelleyerek havadan gerçekleşen bulaş tehlikesini hesaplamış.

Maskelerin, aerosollere doğrudan maruz kalmayı önlemede faydalı olduğu gösterilmiş. Buna ek olarak iyi bir hava filtresiyle birleştirilen bir havalandırma sisteminin, enfeksiyon tehlikesini hiç havalandırma yapılmayan sınıfa göre %40-50 azalttığı gösterilmiş.

Robert Wells/Central Florida Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here