Pandomimciler, Var Olmayan Nesneleri ‘Görmemizi’ Sağlıyor

0
8
Fotoğraf: ecemwashere/Unsplash

İp çekiyor, merdiven çıkıyor ya da bir bombadan kaçmaya çalışıyor gibi görünen bir pandomim oyuncusunu izlerken, kastedilen nesneleri zorlanmadan tanıyabiliyoruz; yeni bir çalışmada varılan sonuca göre zihinlerimiz, bunları otomatik olarak “görüyor”.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde çalışan algı bilimciler, pandomim oyuncularının etkileşim kuruyor gibi göründüğü nesneleri zihnin nasıl işlediğini araştırmak için taklit sanatını laboratuvara getirmişler. Araştırma sonucunda bilim insanları, anlatılmak istenen gizli yüzeylerin hızlı ve otomatik şekilde temsil edildiğini belirlemişler. Çalışma Perşembe günü Psychological Science bülteninde çıktı.

Üniversitenin Algı & Zihin Laboratuvarı’nın başındaki isim, yardımcı profesör ve eş yazar Chaz Firestone şöyle aktarıyor: “Çoğu zaman, etrafta hangi nesnelerin olduğunu biliyoruz çünkü onları doğrudan görebiliyoruz. Fakat bizim burada araştırdığımız şey, zihnin hiç göremediğimiz nesnelerin temsillerini nasıl otomatik şekilde oluşturduğu ve böylelikle, söz nesnelerin dünyayı etkileme şekli sebebiyle orada olması gerektiğini nasıl bildiğimizdi. Pandomimciler de aslında bunu yapıyor. Sadece bir takım nesnelerle etkileşiyor gibi görünerek, onların farkındaymış gibi hissetmemizi sağlayabiliyorlar.”

Jill Rosen/Johns Hopkins Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here