Maymunlarda Yapılan Çalışmalar, Aşının Koronavirüse Karşı Bağışıklık Sağladığını Gösteriyor

0
1268
Bağışıklık sistemlerimizin COVID-19'a nasıl cevap verdiğine yönelik fazla şey bilinmiyor. Fakat Hint şebeklerinin bu virüse verdiği cevap üzerinde çalışmak faydalı olabilir. Pixabay

Maymunlarda yapılan iki yeni çalışma; her ne kadar daha çok erken olsa da, insanların aşılandıktan veya COVID-19’dan kurtulduktan sonra bağışıklık kazanabileceğine dair yeni işaretler sunuyor. Bir dizi prototip aşı kullanan araştırmacılar, yapılan müdahalelerin ardından Hint şebeklerinin enfekte olmasının önlendiğini keşfetmişler. Söz konusu aşılar insanlarda kullanım amacı taşımıyor ve sadece tıbbi araştırma için kullanılıyor. Bununla alakalı yapılan bir deneyde virüs testi pozitif çıkan maymunlar, virüsle ikinci defa karşılaştıklarında tekrar enfekte olmamışlar.

İki çalışmanın da eş yazarı ve Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi Virüsbilim ve Aşı Araştırma Merkezi müdürü olan Dan Barouch, şöyle söylüyor: “Bu veriler, virüse karşı doğal koruyucu bağışıklığın aslında mevcut olduğunu akla getiriyor. Bu çalışmalar iyi haber niteliği taşıyor ve genel olarak, bir aşı geliştirmenin muhtemelen mümkün olacağına dair iyimserliğimizi artırıyor.” Bulgular, 20 Mayıs’ta Science bülteninde sunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here