Medikal Amaçlı Ekstazi 2021’e Kadar Yasal Olabilir

0

Bir süredir ülkedeki (ABD) araştırmalarda bilim insanları MDMA destekli psikoterapinin; savaş, şiddetli suçlar, cinsel taciz ve diğer travmaların sebep olduğu psikolojik ve duygusal hasarı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor. Şimdi ise federal yetkililer bu maddenin geniş çaplı klinik testlerde kullanılmasına izin verdi; ki bu da ekstazinin yasal olarak kullanıma sunulan yeni bir ilaç olmasının önünü açabilir.

Denemelerin üçüncü aşaması en az 230 hasta içerecek ve MDMA (Ekstazi, Molly yada Millenial Aspirin olarak da biliniyor) dahil diğer çeşitli psikedelik maddelerin medikal kullanımını savunan MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies – Psikedelik Çalışmalar için Multidisipliner Birlik) tarafından desteklenecek. Bu organizasyon geçmişte MDMA için öncü güvenlik ve etki denemelerini de finanse etti. 19 PTSD (Travma sonrası stres bozukluğu) hastasının olduğu bir pilot çalışmada hastaların yarısından fazlası MDMA dozlarının alımından sonra altı yıla kadar hastalık semptomlarında azalma yaşadı.

Çalışmanın Psikofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan sonuçlarında atıfta bulunulan hastalar, MDMA destekli tedavinin dramatik bir şekilde etkili olduğunu(“Terapi benim yaşamamı sağladı”), bazen ise zor bir süreç olduğunu ifade etti (“yaptığım en zorlayıcı şeylerden biri”). Bazı hastalar ise ilacın kendi hislerine hâkim olabilmeleri için bir aracı gibi yardımcı ettiğini belirtiyor.

Sonuçlar şaşırtıcı değil. MDMA’in beyinde bulunan küçük ve badem şeklindeki duygu merkezi olan amigdala üzerinde etkileri olduğu biliniyor. Bu sayede ilaç güven ve empati duygularını arttırırken korkuyu azaltıyor (LSD ve psilocybin gibi diğer maddelerin halüsinojenik yan etkilerini göstermeden).

MAPS’in kurucusu ve yetkili yöneticisi olan Rick Doblin geçtiğimiz ay New Horizons Conference sırasında “MDMA’in işe yaradığını gösteren bulguların sayısı son derece fazla ve cesaretlendirici” dedi. Doblin’in ilacın potansiyeli hakkındaki optimizmi o kadar fazlaydı ki araştırmacıların “çığır açan tedavi” statüsü için FDA’ya başvurmalarına yardım etti. Bu da demek oluyor ki eğer üçüncü fazdaki denemeler önceki çalışmalar gibi başarılı olursa ilaç hızlıca onaylanma sürecine girebilir. Eğer başvuru onaylanırsa, MDMA psikoterapi kullanımı için 2021 yılına kadar hazır olabilir.

Kimyager Alexander Shulgin MDMA’in ilaç olarak kullanılma potansiyelini 30 yıl kadar önce keşfetti. Psiko-aktif bileşenleri sentezlediği çalışmasında MDMA ve diğer maddeleri laboratuvarda kendi üzerinde denedi. Daha sonra MDMA’i Adam ismiyle psikiyatristlere tanıttı ve ilaç terapi seanslarının yardımcı bir maddesi olarak çok sayıda taraftar edindi. Fakat bir şekilde dans kulüplerine girip parti uyuşturucusu olarak anılmaya başlandıktan sora, DEA (Drug Enforcement Administration – Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi) tarafından 1. kategori maddeler listesine alındı ve kullanımı yasaklandı. Marijuana gibi MDMA de ancak günümüzde meşru bir ilaç araştırması adayı olarak tekrar ortaya çıkabildi.

Doblin’in ifadesine göre katı bilimsel deney prosedürlerini takip ederek ve MDMA kullanımı için protokoller belirleyerek ilacın sadece terapi için reçete edilmesi ve eğlenceye yönelik kullanımının önlenmesi sağlanabilir. Doblin “Bu ilaç asla evde kullanılabilir olmayacak. Sadece özel eğitimli doktorlar tarafından spesifik rahatsızlıkları olan insanlar için reçete edilecek” diyor.


Çeviren : Kenan TÜMER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz