Memeli Embriyoları Uzay Koşullarında Normal Gelişim Gösterdi!

0

İnsanların uzayda kolonileşmesi gün geçtikçe artan bir ihtimal olarak gözüküyor. Fakat kolonileştiklerinde insanların soyunun devamı için uzayda da üreyebilmesi gerekiyor. Şimdiye kadar bilim insanları için bu pek de mümkün değildi.

China Daily ve Gizmodo’da yayınlanan yeni bir çalışmaya göre Çin’in mikro yer çekimi uydusu olan SJ-10’da yürütülen bir deneyde memeli embriyoları normal bir şekilde gelişmeyi başardı.

Uydu 6 Nisan’da beraberinde 20 deneyle uzaya fırlatıldı. 6.000 fare embriyosu kapalı bir kutu içerisinde uyduya yerleştirildi. Kalkış sırasında hücreler sadece iki taneydi ve onlara gerekli besini sağlayıp olgunlaşmalarını sağlayacak bir karışımın içinde bulunuyorlardı. Araştırmacılar embriyonun bulunduğu kabın her dört saatte bir resmini çeken kamerayla kontrol altında tuttular.

Araştırmacılar aldıkları fotoğraflardan embriyonun dört gün içinde blastosit denilen bazı özelleşmiş hücreler taşıyan daha kompleks bir yapıya büründüğünü gördü.

Bu buluş embriyonun sıfır yer çekiminin bulunduğu ortamda büyüyebildiğini ilk kez gösterdi. Fakat elbette bunun insanlarda da geçerli olup olamayacağı hala soru işareti.

Stanford Üniversitesi’nde üreme biyolojisi alanında çalışan Prof.Dr. Aaron Hsueh şöyle söylüyor:

“Bu buluş insanlığın uzayı keşfi konusunda önemli bir dönüm noktası. Bu fare embriyoları için küçük, insanlık için ise büyük bir adım.”

Araştırmacılar uydunun bazı bölümlerini daha detaylı bireysel incelemeler yapmak üzere geri çağırdılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz