Tuvaletimizde Altın Madeni Yatıyor!

0

colorful-metal

Tuvaletinizde, bakteriler dışkı ve diğer atıklardan beslendikleri zaman geriye atık olarak çamur kalmaktadır. Arizona State Üniversitesi’nden çevre mühendisi Paul Westerhoff’a göre bu çamur “gizli bir altın madeni…”

Vücuttan atılan atıklar düşündüğünüz gibi atık olmayabilir. Amerikan Kimya Sosyetesi (ACS), araştırmacıları kanalizasyonda tonlarca bulunan değerli metalleri ayıklamak için bir yol bulmaya çalıştıklarını duyurdular.

Bu yılın başlarında Çevre Bilim ve Teknoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, 1 milyon Amerikalının atıkları içinde 13 milyon $ değerinde metal içerik (altın, gümüş, titanyum, kurşun ve çinko vb.) bulundu.

Westerhoff, kelimenin tam anlamıyla altın, gümüş ve diğer değerli metallerin endüstriyel süreçler ve diş dolguları gibi kaynaklar da dâhil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelerek büyük miktarlarda arıtma çamurlarına sızdığını tahmin ediyor. Madenciler bu metalleri hedef alana kadar da, toplum olarak milyonlarca dolar tuvaletlerden hızla aşağı doğru akmaya devam edecek.

Sayılarla,

57 pound: Kişinin yılda ürettiği atık çamur miktarı

550 $: 1 ton çamurda bulunan metallerin değeri

8 milyon $: 1 milyon kişinin atığından çıkarılabilecek altın ve gümüş gibi metallerin yaklaşık değeri

13 milyon $: 1 milyon kişinin yıllık atığından çıkarılabilecek bütün değerli metallerin yaklaşık değeri


Duygu Eryaşar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz