Memeliler, Zebra Balığında Yeni Gözlerin Oluşmasına Olanak Sağlayan Gen Güzergâhlarını Paylaşıyor

0
Azul/Good Free Photos

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde balık, kuş ve fareler üzerinde çalışan araştırmacılar, bazı hayvanların doğal şekilde yeniden nöron oluşturma kabiliyetinin bulunduğunu; fakat bu kabiliyetin memelilerde devre dışı kaldığını gösteren yeni bir bulgu bildiriyorlar. Araştırmacılar, pek çok balık ile diğer soğukkanlı hayvanların zarar gören özel göz nöronlarını onarmasına olanak sağlayan bazı genetik güzergâhları olduğunu ve bu güzergâhların memelilerde de varlığını sürdürdüğünü ancak kapalı olduklarını; bu yüzden de yenilenme ve iyileşmeyi önlediklerini bulmuşlar.

Science bülteninde 1 Ekim günü çevrimiçi yayımlanan çalışma, yenilenmeyi kontrol eden genlerin nasıl çalıştığının ve türler boyunca nasıl korunduğunun daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Bulgular, kalıtsal körlük ve diğer nörodejeneratif hastalıklar sebebiyle kaybolan hücreleri oluşturmada yeni yöntemler geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Üniversitede sinirbilim profesörü olan Seth Blackshaw şöyle söylüyor: “Bizim araştırmamız, genel olarak yenilenme potansiyelinin insanlar da dahil olmak üzere memelilerde bulunduğunu fakat bazı evrimsel baskıların bunu kapattığını gösteriyor. Aslında yenilenmenin varsayılan durum olduğu görülüyor ve bu kabiliyetin kaybı, evrimsel ağaçta birden fazla noktada gerçekleşmiş.”

Johns Hopkins Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz