Kan Şekerinin Uzaktan Kontrolü: Elektromanyetik Alanlar, Hayvan Örneklerinde Diyabeti Tedavi Ediyor

0
2200
simpson33/iStock

Iowa Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, kan şekerini girişimsel olmayan şekilde idare etmenin yeni ve güvenli bir yolunu keşfetmiş olabilir. Diyabetli fareleri günde birkaç saat boyunca statik elektrik ve manyetik alan bileşimine maruz bırakan araştırmacılar, dün Cell Metabolism bülteninde yayımlanan çalışmaya göre tip 2 diyabetin iki ana niteliğini normale döndürmüşler.

Çalışmanın baş yazarlarından biri olan Calvin Carter, “Diyabeti idare etmek üzere bir uzaktan kumanda oluşturduk” diyor. “Nispeten kısa dönemler halinde elektromanyetik alanlara maruz kalmak, kan şekerini azaltıyor ve vücudun insüline olan tepkisini normale döndürüyor. Uzun süren bu etkiler, uyku sırasında uygulanabilecek elektromanyetik alan terapisinin diyabeti bütün gün kontrol altına alabileceğini düşündürüyor.”

Beklenmedik şekilde gerçekleşen keşif, diyabet tedavisinde önemli sonuçlar doğurabilir; özellikle de mevcut tedavi şekillerini külfetli bulan hastalar için…

Yeni çalışma, elektromanyetik alanların karaciğerdeki oksidan ve antioksidan dengesini değiştirerek, vücudun insüline olan tepkisini iyileştirdiğini gösteriyor. Bu etki, “manyetik anten” gibi davrandığı görülen ufak tepkisel moleküller aracılığıyla meydana geliyor.

Aarhus Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here