Mendilleri Kapın : İklim Değişikliği Nedeniyle Alerji Sezonu Kötü Geçecek

0

Bu sedir ağacında olduğu gibi rüzgarla birlikte gelen böyle bir polen patlamasına maruz kalmak istemezsiniz.

pollen

İklim değişikliği sinüslerimiz için geliyor: Avrupa’da yapılan yeni bir araştırmaya göre eğer iklim değişikliği bu oranda devam ederse bahar nezlesi önümüzdeki 35 yıl içinde ikiye katlanabilir.

Kanaryaotunun yayılması hakkında yapılan çalışmada bilim insanları, çoğunlukla ısınmakta olan dünyamıza bağlı olarak zararlı sarı otların daha geniş alanda polen yoğunluklarına ve daha uzun polen sezonlarına neden olacağını varsayıyor. Bu çalışmada, kanaryaotunun yaygınlığı, üretkenliği, polen üretimi ve Avrupa çapında dağılımı ile bitkinin iklim değişikliği tarafından nasıl etkileneceği araştırıldı. Bu, tahmin edildiği üzere istenmeyen sonuçları ile iklim değişikliğinin polen ve bahar nezlesi üzerindeki etkilerini niceliksel olarak araştıran ilk çalışma.

2050 lerde grip vakalarının iki katına çıkması beklenirken , bunun önüne geçmek için ciddi çabalar verilecek ve Amerika bu durumun kontrolü için yakın zamanda 17.5 milyar dolar yatırım yapacak.

Her ne kadar Avrupa bu konu üzerinde çalışsa da , pek çok ülkede doğal yollardan büyüdüğü ve polene bağlı alerjilerin kaynağı olduğu bilinen kanaryaotunun ABD’deki etkilerini tahmin etmek çok da zor değil.


Özümcan Aslantürk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz