Yeni Plastik Kumaşlar Pamuktan Daha Serin Tutuyor

0

Serin Kumaş Nano-gözenekli polietilen (nanoPE) isimli yeni geliştirilen bir kumaş tipik pamuk tişörtten daha serin tutacak.

Serin Kumaş Nano-gözenekli polietilen (nanoPE) isimli yeni geliştirilen bir kumaş tipik pamuk tişörtten daha serin tutacak.

Pamuk, yaz gardıroplarında çok yer alan, serin tutan bir elyaftır; ama ufukta daha da iyi seçenekler var olabilir.

Araştırmacılar bilim dünyasında bugün basılan bir haber ile, nano-gözenekli polietilen (ya da kısaca nanoPE) isimli yeni icat edilen bir kumaşı duyurdular.

Bu kumaşın kökleri çok serin tutan farklı bir şeye dayanıyor; streç filme. Evet, yiyeceklerinizi taze tutmak için kullandığınız streç filme! Streç film hava geçirir olarak bilinmez ve de bu materyali giyinmek sadece en cesur trend belirleyicileri içeren sınırlı bir kesimin moda tercihi olabilir. Ama streç filmin pamuk ve benzeri kumaşlarda olmayan, kızılötesi ışınları geçirebilmek gibi bir özelliği vardır

Haberin başyazarı So Yi Cui ve arkadaşları deneyler yapmaya başladılar. Pillerde kullanılan polietilenin opak bir formunu buldular, ama hala kızılötesi ışınları geçirebiliyordu. Daha sonra onu işleyerek gözenekli hale getirdiler, böylece terin deri üzerinde buharlaşıp kıyafet içinden geçebilmesini sağladılar.

Bu son kısım işin anahtar noktasıydı çünkü teri buharlaştırmak vücudun sıcak havalarda serin kalmasını sağlayan doğal yollardan biridir.

En sonunda üç katlı bir kumaş ortaya çıkardılar: işledikleri polietlienden iki kat ve kumaşa yapı kazandırması için de aralarında pamuktan bir ağ. Bir laboratuarda aynı kalınlıktaki nanoPE ve pamuk kumaşları karşılaştırdıklarında, nanoPE’nin deneyde kullandıkları yapay deriyi -17oC derece ısıtırken, pamuğun -14.4o C derece ısıttığını gözlemlediler.

Bu, nanoPE’den yapılmış bir tişört giymenin çok daha serin tutacağı anlamına geliyordu. Ama ilk yapılması gereken, bu şekilde gözükmemesini sağlamaktı:

plystr

Bu resimde görünen kesinlikle modaya en uygun seçeneklerden biri değil. Ama ekip farklı tasarımlar ve renkler ile çalışıp kumaşı daha çekici bir hale getirmeyi umuyor.

Cui “Tekstilde bir iş yapmak istiyorsanız, büyük miktarlardaki üretimi pahalı olmayacak yollar ile yapabilmelisiniz.” dedi.

Eğer bu materyal tutarsa, birkaç hafta önce NewYork’un sıcak hava dalgası sırasında yaptığı gibi, klimalar ile dünyanın enerjisini harcamadan insanların sıcak havalar ile baş edebilmesini sağlayabilecek.

Cui “Eğer çalıştıkları yeri serinleteceğine, kişiyi serinletebilirsen, bu enerji tasarrufu yapmak demektir.” dedi.


Ahmet Barış Ay

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz