Mercan Kayalıkları, ABD’de 5,3 Milyar Dolarlık Muhtemel Sel Tahribatını Önlemiş

0
Fotoğraf: Stefano Borghi/Unsplash

Mercan kayalıkları, kıyı bölgelerinde yaşayan topluluklar için büyük hizmetler sunuyor; bu hizmetlerin arasında, kritik sel tahribatının önlenmesi de bulunuyor. Santa Cruz – California Üniversitesi ve ABD Jeolojik Araştırma Kurumu’nda çalışan araştırmacıların yürüttüğü yeni bir çalışma, Birleşik Devletler’deki insanları, binaları ve ekonomik faaliyetleri fırtına sırasındaki kıyısal sellerden korumada mercan kayalıklarının ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarıyor.

Perşembe günü Nature Sustainability bülteninde yayımlanan çalışmada, mercan kayalıklarının kıyı toplumlarına yıllık 1,8 milyar dolardan fazla sel koruması sunduğu bulunmuş. Mercanların 1 metre kısalmasının; 100 yıllık sel bölgelerinin %23 oranında artmasına, 53.800 insanın daha etkilenmesine (%62’lik bir artış) ve %90’lık bir zarara sebep olarak toplam tahribatı 5,3 milyar artırabileceği keşfedilmiş.

Araştırmacılar ayrıca Birleşik Devletleri’nde, yıllık temelde sadece sel koruması için kilometre başına 1 milyon dolardan fazla fayda sağlayan ve 325 kilometreye ulaşan yüksek değerli mercanların olduğunu bulmuşlar. Bu yüksek değerli mercanların çoğu Florida ve Hawaii’de bulunuyor.

Fırtına ve dalgalara ait bilgisayar modellerini mühendislik araçları, ekolojik araçlar, haritalama araçları, sosyal araçlar ve ekonomik araçlar ile birleştiren araştırmacılar, mercan kayalıklarının ABD kıyı şeritleri boyunca sunduğu korumaya dair detaylı ve titiz tahminler oluşturmuşlar.

Tim Stephens/Santa Cruz – California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz