Mercedes-Benz’in Vision Van Konsepti Teslimat Droneları için Adeta Bir Yuva Görevi Üstleniyor

0
Mercedes-Benz Vision Van Tepesinde dronelar olan kamyonet Aslında tam da kamyonet değil, daha çok tekerlekleri olan ufak bir depo ve helikopter pisti.

Bir sonraki aşama: Sürücüyü kaldırmak

Mercedes-Benz Vision Van Tepesinde dronelar olan kamyonet  Aslında tam da kamyonet değil, daha çok tekerlekleri olan ufak bir depo ve helikopter pisti.
Mercedes-Benz Vision Van
Tepesinde dronelar olan kamyonet
Aslında tam da kamyonet değil, daha çok tekerlekleri olan ufak bir depo ve helikopter pisti.

Bir teslimat kamyoneti tekerlekleri olan ufak bir depodur. Taşıyıcı kayış ve basit makinelerin dışında bu kamyonetler genellikle çok basit görevleri yapacak iki insana ihtiyaç duyar. Aracı sürmek, bagajdaki paketi bulmak ve paketleri evlerin kapısına bırakmak. Mercedes-Benz, bir drone şirketi olan Matternet ile ortak bir çalışma yürüterek bütün bu rutinlerin yerini alabilecek, her şeyin otomatikleştirildiği ve hızlı teslimatlar için tepesinde iki tane drone bulunan bir kamyonet tasarladı.

 

MercedeS-Benz ve Matternet bu konsepti hayta geçiren ilk ortaklık. Depo – Drone – Müşteri konsepti yerine, Depo – Kamyonet – Drone – Müşteri teslimat yönteminin seçildiği bu yöntem ile ufak ve elektrikli droneların doğasında bulunan sorunlara çözüm üretilmek istenmiş. Bu sorunlar da sınırlı pil ömrü ve kısa uçuş mesafesi. Yeni yöntem ile eğer drone teslimat yapacaksa, kalkışları kamyonetten sağlanacak.

 

 

Yine de Mercedes- Benz’in neden daha köklü bir değişiklik yapmadığına çok şaşırdım. Eğer Vision Van her şeyin otomatikleştirildiği bir konsept araba ise neden insan bir sürücü ekleme gereği duydular. Tamamen otomatik sistemlere sahip, paketleri dronelara yükleyen sürücüsüz bir kamyonet de gayet uygulanabilir bir model. Ama belki de bu gelecekte tanıtılacak bir güncelleme olacak: Önce şoföre eşlik eden teslimatçıyı kaldır, daha sonra da sürücünün kendisini.

 


Çeviren: Şerif Kaya Çınar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz