Tamamen Dronlarla Çekilen Filmin Fragmanını İzleyin

0
In the Robot Skies robotlar, aşk, teknoloji ve kurgusal mimarinin hikayesi olmayı hedefliyor.

Aslında dronların çoğu sadece uçabilen kameralar. Helikopterlere göre daha ucuz ve kullanımı basit olan dronlar, hava fotoğrafçılığı gerektiren düşük bütçeli filmlerde yönetmenlerin olmazsa olmazı. Birleşik Krallık’ta kurgusal mimarlık yapan Liam Young, yazar Tim Maughan ile birlikte dronları kullanarak bir film çekimi yapmak için kolları sıvadı.

In the Robot Skies isimli filmin galası 8 Ekim’de Londra Film Festivali’nde yapılacak. Filmin fragmanı geçen günlerde online olarak izleyicilerin beğenisine sunuldu ve gelecekte bizi nelerin beklediği konusunda fikir sahibi olduk. Fragmanda havadan çekimleri ve güvenlik dronlarını görebiliyoruz. Bu makineler, antisosyal faaliyetleri ve kendilerini eve hapsetmelerini dikkate alarak insanları ve davranışlarını tanımlayabiliyor.

Filmi bir de yaratıcılarının ağzından dinleyelim:

Filmde dronlar sadece görsel hikaye anlatımının yeni bir enstrümanı değil, aynı zamanda kentsel alt kültürün yeni bir koleksiyonu için katalizör olma göreviyle bir kültürel obje. Bu açıdan bakıldığında New York’ta 80’lerin ulaşım araçlarının vahşi grafiti tarzı ve hiphop dolu gençlik kültürünü doğurduğu gibi, akıllı şehirlerin bir parçası olan her yere yayılmış dronların çağı da gözetim aktivistleri ve dron hacker’larından oluşan yeni bir ağ meydana getirecek. Filmde Londra’da kendi konsey binalarının sınırları içinde polis tarafından tutulan iki genci, dronların gözünden görüyoruz. Bu iki genç, kapalı devre televizyon kameralarıyla konsey kayıtlarının tutulduğu bu özerk ağdan ayrı tutuluyor. Adeta eski zamanlarda çocukların notlar yazıp derste birbirlerine uçakla göndermeleri gibi karakterlerin kendilerine ait şifreleri kırılmış ve modifiye edilmiş dronları ile nasıl iletişim kurduklarını izliyoruz. Bu yakın gelecek şehrinde, dronlar devletin gözlem amaçlı kullandığı ajanlar olmanın yanı sıra birbirlerine sırılsıklam aşık iki genç tarafından da kullanılabiliyor.

Film, Liam Young’ın yakın gelecekteki olası şehir yaşamını göstermek için yaptığı ilk atılım. Kendisi henüz 2012’de gelecekteki bir şehri net olarak hayal edebilmek için yazarlar ve sanatçılarla iş birliği yaptı (Under Tomorrows Skies – Yarınların Gökyüzünün Altında). 2014’te, müzikleri John Cale tarafından hazırlanan, izleyicilerin dronların gözünden uçan makineler ve gökdelenlerden oluşan sonsuz dünyayı görebilecekleri sanal bir ”Dronlar Şehri” yarattı.

Bu işlerin devamı niteliğindeki In the Robot Skies, insan yapımı dünyanın insan yapımı makineler tarafından keşfi. Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.


Çeviren: Türkay Korhan Kocabaş

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz