Meyve ve Sebze Tüketip Egzersiz Yapmak, Daha Mutlu Olmanızı Sağlayabilir

1
194
Fotoğraf: anilakkus/iStock

Kent Üniversitesi ve Reading Üniversitesi öncülüğünde yürütülen yeni bir araştırmada, meyve sebze tüketimi ile egzersizin mutluluk seviyelerini artırabildiği bulunmuş.

Yaşam şekli ve refah seviyesi arasındaki bağlantı daha önce belgelenmiş olsa da ve halk sağlığı kampanyalarında daha sağlıklı beslenme düzenleri ile egzersizin teşvik edilmesi amacıyla sık sık kullanılsa da; Journal of Happiness Studies bülteninde yayımlanan yeni bulgular, yaşam şekli ile hayattan duyulan memnuniyet arasında olumlu bir sebep sonuç ilişkisi olduğunu da gösteriyor.

Türünde ilk olan araştırma, bir bağlantıyı genelleştirmekten ziyade mutluluk, meyve sebze tüketimi ve egzersiz arasındaki sebep sonuç bağlantısının birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu ortaya çıkarıyor Kent Üniversitesi İktisat Fakültesinde çalışan Dr. Adelina Gschwantner ile Reading Üniversitesi İktisat Fakültesinde çalışan Dr. Sarah Jewell ve Profesör Uma Kambhampati’den oluşan araştırma takımı, mutluluktan yaşam şekline kadar herhangi bir etkiyi ayırmak amacıyla araç değişken bir yaklaşım kullanmış. İnsanları mutlu eden şeyin meyve ve sebze tüketimi ile egzersiz yapmak olduğunu gösteren bulgular, tersinin geçerli olmadığını gösteriyor.

Sonuçlar, bireylerin hazzı erteleme ve öz kontrol uygulama kabiliyetinin, karşılığında refah seviyesinde olumlu bir etki meydana getiren yaşam şekline yönelik kararları etkilemede büyük bir rol oynadığını gösteriyor. Araştırma ayrıca erkeklerin daha fazla egzersiz yaptığını ve kadınların daha çok meyve sebze tükettiğini de gösteriyor.

Yaşam şekline bağlı hastalıkların, dünya çapındaki ölümlerin önde gelen sebeplerinden olduğu biliniyor. Bulgular, halk sağlığı politikalarında önemli sonuçlar doğurabilir.

 

 

 

 

Yazar: Olivia Miller/Kent Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here