Microsoft, Windows 10 2015 Etkinliğinde Surface Book’u Tanıttı

0
72

Microsoft, düzenlediği Windows 10 cihazları etkinliğinde ilk dizüstü bilgisayarı olan Surface Book’u tanıttı. 13,5 inçlik dizüstü bilgisayar, Surface 4 ile birlikte Microsoft’un bu sınıfta müşterilere sunduğu bir başka ürün oldu. Microsoft, cihazın Apple MacBook Pro’dan iki kat daha güçlü olduğunu iddia etti.

Göz alıcı bir video ile tanıtılan ürün, şirketin dördüncü nesil tablet/dizüstü hibrit modellerinden üstte konumlandırılmış olanı. Magnezyum birleşim yeri, ürünün ekranının çıkarılabilir olmasını sağlıyor (Surface gibi). Aynı zamanda Surface Book, Microsoft’a göre “bütün rakiplerini alt edecek” bir performansa sahip.

https://www.youtube.com/watch?v=XVfOe5mFbAE

Microsoft’un yeni ürününün donanım özellikleri ise yine şirketten yapılan açıklamaya göre olağanüstü nitelikte. Nvidia GeForce grafik işlemci birimi, GDDR5 bellek teknolojisi ile cihazın en önemli özelliklerinden biri durumunda. Microsoft bu konuda Xbox ekibini de işin içine dahil ederek, cihazın grafik işleme konusunda bir sıkıntı yaşamıyor olmasını garanti altına almış. Aynı zamanda Surface Book iki adet USB ve SD kart girişine de sahip.

Surface Book’un sahip olduğu dizayn özellikleri arasında özel olarak tasarlanmış bir menteşe yer almakta. Bu menteşe, Microsoft’un iddiasına göre, dinamik bir destek görevi görmekte. Dokunmatik özelliğe sahip olan ekran, klavyeden ayrılarak pano (Clipboard) modunda kullanıma izin veriyor. Cihaz bütün olarak 726 gram ağırlığa ve 7,7 mm kalınlığa sahip.

Ekran inç başına düşen 267 piksel değeriyle (267 ppi) gayet göz doldurucu ve bu da 13,5 inçlik bir ekranda çok fazla piksel anlamına geliyor. Microsoft aynı zamanda yeni ürününün klavyesi ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Klavye üzerindeki bütün tuşlar, karanlık ve loş ışıklı ortamlarda kullanımı kolaylaştırmak adına arkadan aydınlatmaya sahip. Tuşların hareket mesafesi ise 1,6 mm olarak açıklandı. Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre klavye kullanım sırasında gayet sessiz bir deneyim yaşatmakta. Daha önce de bahsedildiği gibi klavye kısmı, cihazı dokunmatik kalemle kullanabilmek için ekrandan ayrılabilmekte.

Microsoft Surface Book’un mimarlar, müzisyenler ve diğer profesyoneller tarafından kullanılmasını hedeflemekte. Redmond merkezli firma, bu ürünün 13 inç boyutlarında üretilmiş gelmiş geçmiş en hızlı dizüstü bilgisayar olduğunu iddia etmekte.

Surface Book yurt dışında 1499$’dan satılacak ve 26 Ekim’de piyasaya giriş yapacak. Ön siparişler ise şimdiden açılmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here