Volvo, Otonom Sürüşe Sahip Otomobillerinin Karışabilecekleri Kazaların Sorumluluklarını Üstleniyor

0

Hiç otonom sürüşe sahip bir otomobilin karıştığı kazada kimin sorumlu tutulacağını düşündünüz mü? Bugünden itibaren, Volvo, bunun kendi sorumluluklarında olduğunu söylüyor. Autoblog.com’da yer alan habere göre, eğer bir araba otonom sürüşe sahipse ve bu arabanın markası Volvo ise, İsveçli otomobil üreticisi, bu otomobillerin ilerideki zamanlarda karışacakları kazalarda sorumluğu tamamen üstlerine alacaklarına söz verdi.

Otonom sürüşe sahip arabalar, şartların sınırlandırıldığı yol testlerinde gayet başarılı sonuçlar elde etti.  Ancak gerçek manada sokaklara çıkmadan önce alınması gereken bir sürü sorumluluk bulunmakta. Mesela bu tür bir araba yoldan çıkıverirse veya başka bir otonom sürüşlü/insan tarafından kullanılan bir arabaya çarparsa veya bir yayaya çarparsa neler olacak?

Volvo’nun verdiği söz iki nedenden dolayı çok önemli bir adım olarak nitelendirilebilir. İlk olarak, şirketin kendi ürünlerine duyduğu güvenin şu anda eşi benzeri piyasada bulunmamakta. Hâlihazırda şirketin ileride ortaya çıkacak kazalarda tam olarak nelerden sorumlu olup olmayacağı tam olarak belli olmasa dahi bu ölçekte yapılan bir açıklama otonom sürüşe sahip arabaların yasal ve politik düzlemde önemli bir yol almasına sebep olacaktır.

İkinci olarak, bu hareket otomotiv dünyası için önemli bir nitelik taşımakta. Volvo’nun bu hareketi, rakiplerinin, gelişmekte olan otonom sürüş teknolojisi konusunda, ayak sürümelerine engel olacaktır. Böyle bir iddiada bulunulduğunda herkes, diğer rakiplerden de aynı açıklamayı bekleyecek veya neden yapmadıklarını açıklamalarını isteyecektir.

Kağıt üstünde takdir edilmek üzerine yapılan bir hareket gibi görünse de Uber’daki herkes ve yaşlı insanlar gibi otonom sürüşe sahip otomobilleri ilk sahiplenecek olan kesimler, Volvo gibi bir şirketin kaza durumunda kimin sorumluluk alacağı ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra, bu teknolojiyi sahiplenmede çekince yaşamayacaklardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz