Milyonerler Risklere Karşı Daha Toleranslı ve Duygusal Yönden İstikrarlı

0
Fotoğraf: EXTREME-PHOTOGRAPHER/iStock

Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü Sosyo Ekonomik Paneli (SOEP) ile Münster Üniversitesinde çalışan bilim insanlarının yeni araştırmasına göre milyonerler, genel nüfusa kıyasla risklere karşı daha müsamahalı, duygusal yönden istikrarlı, açık, dışa dönük ve görevsever kişiler. Çalışma Humanities and Social Sciences Communications bülteninde yayımlandı.

Analizde kullanılan veriler, Almanya nüfusunu temsil eden rastgele örneklerin oluşturduğu kişilik özelliklerinden toplanmış. 2019 yılında 2.000’i aşkın yüksek servetli bireyin altörneklemi SOEP’e eklenmiş. SOEP artık, net serveti ortalama 4 milyon avro civarında olan 1.100’den fazla milyoneri değerlendiriyor. En zenginlerin yer aldığı altörneklemi başlatan SOEP araştırmacısı Carsten Schröder şöyle açıklıyor: “Bu durum, çok zenginlerin artık SOEP’te fazlaca temsil edildiği anlamına geliyor. Böylelikle bu çok ufak grubun anlamlı bir şekilde analiz edilmesi mümkün hale geliyor.”

Sonuçlar, milyonerlerin tipik kişilik profilinin kendi başına milyoner olan kişilerde özellikle belirgin olduğunu gösteriyor. Bu insanlar, kendilerini miras yoluyla değil de kendi başlarına para kazanan kişiler olarak görüyor. Söz konusu profil, servetlerini çoğunlukla mirasa dayandıran milyonerler arasında o kadar belirgin değil.

Milyoner örnekleri arasında, kişilik özellikleri tipik profile en fazla uyum gösterenler en yüksek servete sahip. Nüfusun geri kalanında ise bu kişilik tipinin daha zayıf bir örneği, kendi çabalarıyla geçinen bireylerde bulunabiliyor: Bu kişiler henüz milyoner olmasa da, kendilerini tek başlarına para kazanan bireyler olarak görüyorlar. SOEP’te araştırma görevlisi ve çalışmanın baş yazarı olan Johannes König, “Sonuçlar hep beraber ele alındığında, kişiliğin servet birikimiyle ilişkili bir etmen olduğunu akla getiriyor” diye açıklıyor.

 

 

 

 

Kaynak: Münster Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz