Montana’da Tyrannosaurus Rex’e Ait Çok Büyük Baş İskeleti Bulundu

0

dave-demar_wp_20160812_17_00_52_pro

15 yaşına gelen herkesin artık büyük bir kafası vardır. Ancak bu T-rex’in durumunda “büyük başa sahip olmak” yeni bir anlam kazanmış. Yakın zamanda keşfedilen, ergen bir T-rex’e ait baş iskeleti; yaklaşık 66 milyon yıl önce dinozor öldüğünde kafasının 1,22 metre uzunluğunda olduğunu ortaya çıkardı.

Dinozor, Washington Üniversitesi’nin Montana’daki kazısında bulundu. Fosile, kalıntıyı bulan iki gönüllünün soyisimleri birleştirilerek “Tufts-Love” T-rex takma adı verildi. Luke Tufts ve Jason Love, fosil bakımından zengin Cehennem Deresi Oluşuğu (Hell Creek Formation) kazı projesinde gönüllü olarak çalışıyorlardı. Kalıntılar, günümüze kadar bulunmuş en büyük ve eksiksiz T-rex numunesi durumunda. Kafatası ise dünya üzerinde iyi koşulda bulunan 15 T-rex baş iskeletinden birisi.

Burke Müzesi’nde araştırma görevlisi olan Jack Horner, “Tufts-Love Rex’i kazı esnasında bizzat görmüş biri olarak, bugüne kadar bulunmuş en önemli numunelerden biri olduğunu; ve kalıntının boyutu sayesinde bu muhteşem hayvanların gelişim ve beslenme alışkanlıkları hakkında muazzam bilgiler toplayabileceğimizi kesin olarak söyleyebilirim.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Washington Üniversitesi’ne bağlı olan Burke Müzesi yeni inşa edilen tesisine 2019’da taşınacak ve Tufts-Love T-rex de bu yeni tesiste ziyarete sunulacak. Ancak fosili görmek için bu kadar beklemenize gerek olmayabilir. Alçılanmış kafatasını 2 Ekim’e kadar Burke müzesinde görebilirsiniz. Bu tarihten sonra araştırmacılar, kafatasını koruyucu alçıdan çıkarmak üzere titiz bir çalışmaya başlayacaklar.

Araştırmacılar ayrıca dinozorun kaburga, çene, leğen kemikleri ve omurgası gibi kırılmış kemik parçalarını da buldu. Önümüzdeki yıl daha çok kazı yapılması planlanmakta.


Baha Cangören

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz