Göz Kamaştırıcı Mücevherlerin Geleceği Bir Dokunuşla Kontrol Edilecek

0

1_capacitive_touch_slider_img1

Yakında, kalabalık toplulukların doldurduğu her konser, sokak performansı ve kalabalık plajlar, insanların kollarında parlayan küçük ışıklarla süslenmiş, sıcaklığa duyarlı geçici dövmelerle; müzik ve kalp ritmine uyumlu olarak renklenecek.  MIT Media Lab araştırmacılar tarafından yapılan bir buluş olan DuoSkin, onu takan kişinin kişiliğini programlanabilir termokromik pigmentler sayesinde özelleştirebilir. Pigmentler ısındığında renkleri değişir.

Microsoft’ta temel araştırma tasarımcısı olan ve Media Lab’ta projelerinde öğrenci olarak görev yapan Cindy Hsin-Liu Kao ile çalışan Asta Roseway diyor ki, “Biz bu proje ile bütün giyilebilir cihazları ortadan kaldırmak istedik ve biz gerçekten gün gün veya sonsuza dek değişkenlik gösterebilecek parçalarla ilgilenmedik.”

Özelleştirilebilir dövme; tabakalı yapıştırıcı, altın varak, termokrom pigment, ve bir silikon arayüzünden oluşturuldu. Hsin-Liu Kao dövmeye ““melez vücut işçiliği” demek istiyorum” diyor. O, vücuda takılan yapıştırmalı mücevheratlardan ilham alınarak bu ürünün ortaya çıktığını söylüyor. ”Biz onlara estetik bir vücut sanatı olarak bakmak ve yansıtmak istedik.” Pigmentler, tipik görüntülerden yavaştır fakat mürekkep etkisi gösterirler ve çok daha fazla dokuya sahiptirler.

Roseway ve Hsin-Liu Kao, termokrom tabakası altında bulunan altın yaprağı, iletken ve ısıya dayanıklı özelliklerinden dolayı tercih ettiler.  Altın tabakaya küçük bir pil takıldığında; sıcaklık yükselir ve pigmentlerin renk değiştirmesine neden olur. Görüntülenen içeriği kontrol etmek amacıyla, araştırmacılar kendi akıllı telefon uygulamasını geliştirdiler. Bu uygulama ile kendi “vücut durumlarını” takip etme ve güncelleme olanaklarına sahip oldular. Daha sonra Windows ve Android telefonlarında kullanılabilen NFC teknolojisi ile kendi dövmeleriyle iletişim kurdular. (Roseway diyor ki “Dövme her türlü NFC uygulamasıyla çalışabilir.”) Araştırmacılar, Arduino miniyi de dövme yaptıran kişinin kolunun altında bulunan sensörlerdeki verileri işlemek için kullandılar. Kişi, dövmeye bir düğmeye basar gibi dokunabilir ve şarkı, renk gibi tercihleri değiştirebilir. Görüntüyü tamamen göstermek 30 saniye civarında sürerken, dövmenin kendi orijinal rengini alması 50 saniye sürer.

Bu dövmelerin büyük bir kısmı normal dövmelerde olduğu gibi suyla temas edecektir. Bu büyük bir sorun yaratmaz. Bu dövmeler soyulma olmadan bir veya iki gün kadar kalabilir. Altın yaprağın bir dezavantajı; kırılganlığından dolayı iki milimetreden daha ince kesilemez olmasıdır. Elektronik kesicinin tam olarak kesim işlemini yapabilmesi için; ısıtmalı devrenin termokrom tabaka üzerinde ısıyı eşit olarak dağıtması gerekiyor.

“ Biz sert bir teknoloji yerine daha fazla kültür odaklı bir platform yaptık. Biz, başkalarının da bu teknolojiyi kendi kendileri için yapabilmelerini istiyoruz.” diyor Hsin-Liu Kao. “ Bu çok ucuz bir teknoloji ve kullandığımız her şey açık kaynak. Umuyoruz ki; bu ürün herkesçe giyilebilir ve erişilebilir bir ürün olacak.”


Anıl Hüzmeli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz