‘MRI’ Taraması, Kuzey Denizi’nin Altında Buzul Çağı’ndan Kalan Olağanüstü Yapıları Gösteriyor

0
18
Yeni 3 boyutlu sismik yansıma verilerinin yardımıyla bir tünel vadisinde keşfedilen buzultaşın yakından görüntüsü. Bu görüntüde buzultaş, Kuzey Denizi tabanının altında gömülü antik buzul yapılarının dikey ve yatay şekilde 'kesilerek' ortaya çıkarılabildiği yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu sismik veriler biçiminde gösteriliyor. Kavisli tünel vadisinin yansımaları ise görüntünün üst kısmında görülebiliyor. Görüntü: James Kirkham

Araştırmacıların kullandığı 3 boyutlu sismik yansıma teknolojisi, Kuzey Denizi’nin altında buzul çağından kalma görkemli yapıları ortaya çıkarıyor. MRI’a (manyetik rezonans görüntüleme) benzeyen görüntüler, deniz tabanında yer alan ve her biri Thames Nehri’nden 10 kat daha geniş olan devasa kanalları benzersiz detaylarla gösteriyor.

Uluslararası bir araştırma takımı, milyonlarca yıl öncesine kadar İngiltere ve Batı Avrupa’nın büyük bir bölümü kaplayan devasa buz örtülerinin altında oluşan ve daha önce tespit edilemeyen manzaraları ilk defa göstermiş. Bu antik yapılar, buz tabakalarının ısınan bir iklime nasıl yanıt verdiğine yönelik ipuçları sağlıyor. Bulgular iki gün önce Geology bülteninde yayımlandı.

Tünel vadileri şeklinde adlandırılan ve Kuzey Denizi tabanının yüzlerce metre altında gömülü olan bu yapılar, yükselen hava sıcaklıklarına cevaben eriyen antik buz örtülerinin ‘su tesisatı’ niteliğindeki devasa nehirlerin kalıntılarını oluşturuyor.

Cambridge Üniversitesi ve İngiltere Antarktika Araştırma Projesi’nde (BAS) çalışan baş yazar James Kirkham, “Bu kanalların kökeni, bir asırdan uzun süredir çözülememişti” diyor. “Keşif, günümüzde Antarktika ve Grönland’da yer alan buzulların devam eden çekilmesini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak”

“Bizim kumda ayak izi bıraktığımız gibi, buzullar da üzerinde aktıkları kara parçasında bir iz bırakıyor. Son teknolojiyle elde ettiğimiz veriler, eriyen buzullara ilişkin önemli işaretler sunuyor.”

 

 

 

 

Kaynak: İngiltere Antarktika Araştırma Projesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here