Mürekkep Balığı Gibi Şeffaf Olan İnsan Hücreleri

0
Pörtlek gözlü cam mürekkep balığı. Anonim

Ahtapotlar, mürekkep balıkları ve diğer deniz canlıları, vücutlarındaki özel dokular yardımıyla ışığın aktarımı ve kırılmasını değiştirerek gözden kaybolabiliyorlar. Şimdiyse Irvine California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insan hücreleri üzerinde mühendislik uygulayarak, onlara benzer şeffaflık kabiliyetleri kazandırmışlar.

Evvelsi gün Nature Communications bülteninde yayınlanan bir makalede araştırmacılar, kafadanbacaklı canlıların derisinden nasıl ilham alarak, memeli hücrelerine ayarlanabilir şeffaflık ve ışık saçma özellikleri kazandırdıklarını anlatıyor.

Çalışmanın baş yazarı ve üniversitenin kimya ve biyomoleküler mühendislik dalında doktora öğrencisi olan Atrouli Chatterjee, şöyle söylüyor: “İnsanlar, bin yıldır saydamlık ve görünmezlik gibi şeyler karşısında büyülendiler. Bu tür şeyler felsefi düşüncelere, bilim kurgu çalışmalarına ve pek çok akademik araştırmaya ilham oldu. Bizim çalışmamız, ki elbette bilim alanında; ışığı kontrol edilebilir biçimde iletme, yansıtma ve özemseme nitelikleri bulunan hücresel sistem ve dokular tasarlamaya ve bunlar üzerinde mühendislik uygulamaya odaklanıyor.”

ScienceDirect

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz