NASA, 2024 Yılında Ay’a Kadın Astronot Gönderecek

0
640

Gökyüzümüzde geceleyin görünen en parlak nesne olan Ay’a, şimdiye kadar yalnızca 12 kişi seyahat etti. Bu astronotların hepsi de erkekti.

Eğer Ay’a yapılan ilk yolculuk, insanoğlu için küçük bir adım idiyse, bir sonraki yolculuk da insankızı için dev bir adım olmalı.

Bu haftanın başında NASA, yalnızca beş yıl içinde Ay’a dönmeye yönelik hızlandırılmış bir plan tasarladığını duyurdu. Uzay dairesi, bu defa Ay’da kamp kurmak istiyor ve oraya giderken de, Apollo görevlerine kıyasla tamamen farklı bir yaklaşım sergiliyor.

İlk olarak; 2024’te yapılacak Ay seferinde, bir kadın için özel olarak ayrılan bir koltuk bulunacak ve bu kadın, Ay’ın üzerinde yürüyen ilk kadın olacak. Program, cinsiyet eşitliğine bir nevi selam gönderiyor: Programa, Yunan tanrıçası ve Apollo’nun ikiz kız kardeşi olan Artemis’in ismi verilmiş.

CNN’in aktardığına göre NASA müdürü Jim Bridenstine, bir basın görüşmesinde şöyle söylüyor: “Artemis programı, Apollo’dan elli yıl sonra, bir sonraki erkeği ve ilk kadını Ay’a taşıyacak.”

Simgesel veya değil; bir kadın, Dünya’nın gri uydusunun yüzeyinde ilk defa yürüyecek.

Bununla beraber bazıları, söz konusu görevin gerçekleşeceğinden emin değil. Her ne kadar hırslı bir plan olsa da, zaman dilimi pek gerçekçi görünmüyor; özellikle de Kongre’nin, Başkan Trump’ın artan bütçesini henüz imzalamadığı düşünüldüğünde. Söz konusu bütçe, bu yıl uzay dairesi için 1.6 milyar dolarlık ilave bir pay içeriyor; ayrıca, sonraki her yıl için de milyarlarca dolar ilave içermesi muhtemel.

Temel mali durumun yanısıra, görevde ayrıca; şimdiye kadar tasarlanmış en güçlü roket, yeni bir fırlatma düzeneği, Ay’a konma sistemlerine karşı yeni bir yaklaşım ve şu an mevcut olmayan, Dünya ile Ay arasında duran bir “geçit” istasyonu ve herkes için yepyeni Ay uzay kostümleri gerekecek.

Kulağa sıkışık bir durum gibi geliyor fakat NASA başkanı, bu kısa zaman diliminin kendi lehlerine işlediğini düşünüyor. 2 gün önce bir belediye binasında NASA çalışanlarına hitap eden başkan, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in hedefi geciktirme tutumunun, aslında daha tehlikeli bir alternatif olduğunu öne sürüyor: “Temelde, program ne kadar kısa olursa o kadar az zaman alır ve siyasi yönden o kadar az tehlike yaşarız. Diğer bir deyişle, bu son durumun üstesinden gelebiliriz.”

Eğer her şey hallolursa, Amerika’nın Mars’a giden yolda ileri bir karakolu olacak ve bu yapı, Dünya ile uydusu arasındaki kütleçekimde sessizce dolaşacak.

Bir NASA videosunda şöyle iddia ediliyor: “İnsanlar, tüm bu uğraşın en kırılgan öğesini oluşturuyor; hal böyle iken, bizler insanlık için çabalıyoruz”

Görevin ismi kondu. Şimdi, yerden kalkıp kalkamayacağını görme zamanı.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here