Petrol Devi Exxon, Bu Haftaki CO2 Değerlerini Yaklaşık 40 Yıl Önce Tahmin Etmiş

0

Bu haftaki haberler berbattı: Dünya’nın atmosferi, karbon kirliliği bakımından felaketvari bir zirveye ulaştı. Fakat bir şirket vardı ki; duruma şaşırmamıştı ve bu karanlık geleceği uzun bir süre önce görmüştü.

Petrol ve gaz devi Exxon için çalışan bilim insanları, 1982 yılı kadar uzak bir zamanda (37 yıl önce) iklim değişiminin bugünlerini ustalıkla tahmin etmişler.

Ürpertici ve sinir bozucu bir öngörü ile, insan kaynaklı küresel ısınmanın yegane geleceğini önceden haber vermiş ve hesaplanabilir yörüngesini göstermişler. Ardından ise bunu gizlemişler.

Bu bir iddia değil; belgelenmiş bir gerçek: oluşturdukları çizelgeye bakınca, ne kadar isabetli bir tahmin yaptıklarına hayret edeceksiniz:

(InsideClimate News aracılığıyla, Exxon)

Exxon’un bilim takımı, yaklaşık 40 yıl önce; eğer fosil yakıtları yakmayı sürdürürsek tam olarak nereye gideceğimizi tahmin etmiş ve bu tahminler, şu an gezegeni ısıtan karbon dioksit (CO2) kirleticilerinin günümüze ait gerçek okumalarıyla neredeyse mükemmel biçimde örtüşüyor.

(Keeling Eğrisi)

 

Atmosferimiz birkaç yıl önce, milyonda 400 parça (ppm) CO2 eşiğini geride bırakmıştı. Bu iyi bir durum değildi. Ancak kısa bir süre sonra 410 ppm’ye ulaştık ve sonra, geçen hafta (milyonlarca yıl içinde ilk kez); seviyeler 415 ppm’yi aştı.

Bu ppm sayısının yukarı çıkması; üstümüzdeki gökyüzünün, gezegeni tehlikeli ölçüde sıcak hale getiren CO2 kirleticileriyle dolduğu anlamına geliyor.

Eğer ortada bir şüphe varsa, ki bu noktada cidden olmamalı; bu durum, başarmaya çalıştığımız şeyin tam tersi niteliğinde.

Tüm bunlar (şansımızın azalmasından ayrı olarak), Exxon’a göre her şeyin plana uygun şekilde gittiğini gösteriyor.

Şimdi ExxonMobil ismini taşıyan şirket, 1980’li yılların başlarında bilim insanlarına, “Hem bilimsel hem de popüler basında yeni yeni ortaya çıkan bir çevre meselesi olan ve giderek daha fazla dikkat çeken CO2 ‘sera’ etkisine” yönelik “teknik bir inceleme” yaptırmış. İnceleme, 1 Nisan 1982 tarihinde sona ermiş.

“Exxon çalışanlarıyla sınırlı olan ve dışarı dağıtılmayan” bu belge, InsideClimate News sitesinin araştırmaları olmasaydı hiçbir zaman gün yüzüne çıkmayabilirdi. Bu haber sitesi 2015 yılında; Exxon’un bu konuda bilgi sahibi olmasına rağmen iklim değişikliğini kırk yıl boyunca (geniş yatırım ve lobicilik girişimleri de dahil) faal bir şekilde inkâr etmesine yönelik yaptığı önemli haberler ile büyük alkış toplamıştı.

Bunların içerisinde, ABD’deki Heartland Enstitüsü ve Avustralya’daki Kamu İşleri Ensitüsü gibi, hükümetler ile yakın şekilde çalışan ve hatta bazı durumlarda mevcut siyasetçilerin üye olduğu sözde “düşünce kuruluşlarına” yatırım yapılması da bulunuyordu.

ExxonMobil, İklim Değişikliği Konusunda Halkı 40 Yıl Boyunca Yanlış Yönlendirmiş

Altı ay süren o soruşturmada, Exxon’un gizli belgeleri ortaya çıkartılmıştı. Bunların arasında, CO2 seviyelerinin 2020 yılında 420 ppm’ye yaklaşıyor olacağını isabetli şekilde hesaplayan 1982 tarihli o belge de vardı. Belgenin bahsettiği bu değer; günümüzde yoğunlukların her yıl yaklaşık 3 ppm arttığı göz önüne alındığında, neredeyse tam olarak bir yıl sonra geleceğimiz yeri gösteriyor.

Elbette, bu Exxon çizelgesinin gösterdiği üzere şirketin bilim insanları; bu CO2 artışının, küresel sıcaklıklarda yaşanacak uyumlu bir yükselişe nasıl denk düşeceğini de hesaplamışlar. Fakat araştırmacılar, bu durumun geleceğimiz için ne anlam taşıdığı konusunda duygu karmaşası sergilemişler.

Raporda şöyle belirtiliyor: “Böyle bir ısınma gidişatı yaşanırsa, bunun toplum üzerinde oluşturacağı muhtemel etkiye dair önemli oranda bir belirsizlik de mevcut”

“Tahmin edilen sıcaklık aralığının alt sınırında, tarımsal ürün ve yağış kalıpları üzerinde bir takım etkiler görülebilir … Üst sınırda ise, bazı bilim insanları; Güney Kutbu’ndaki buz tabakasının erimesi sebebiyle deniz seviyelerinde gerçekleşecek yükselişin bir sonucu olarak, bazı kıyısal kara kütlelerinin su altında kalması da dahil olmak üzere, hatırı sayılır ölçüde bazı olumsuz etkilerin yaşanabileceğini öne sürüyor.”

Sonuç olarak araştırmacılar, “muhtemelen ciddi olan iklim sorunları” beklemelerine rağmen, bu meselelerin “21’nci yüzyılın sonuna ve belki de ötesine kadar” yaşanmayacağını öne sürüyorlar ve bu sebeple de, “bunu şimdi ele almak için enerji tüketimi kalıplarında önemli değişiklikler” yapmanın “erken” olacağına karar veriyorlar.

Kırk yıl sonra, yapabildiğimiz tek şey kafamızı sallamak; bir de, daha fazla zaman geçmeden yöntemlerimizi değiştirmeye karar vermek.

Exxon’un 1982 tarihli teknik incelemesinde yer alan tüm bulgulara buradan ulaşılabilir. Şirketin iklim değişikliği inkârının geçmişine yönelik daha fazla bilgi bulmak için, InsideClimate News sitesinin 2015 tarihli raporuna bakın.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz