NASA, 2024’te Ay’a Geri Dönmek İstiyor. Yeni Uçuş Şefi ise Garanti Vermiyor

0
639
Kathy Lueders. Kim Shiflett/NASA

Astronotları 2024’te yeniden Ay’a göndermek büyük bir marifet olacak. NASA’nın yeni insanlı uçuş şefi Kathy Lueders ise tutamayabileceği sözler vermemek için dikkatli davranıyor.

2024’te Ay’a gidilip gidilmeyeceği sorulan Lueders, muhabirlerle yaptığı bir telekonferansta “Sihirli bir kürem yok” diyor. “Keşke bunun cevabını bilseydim. O zaman işim çok daha kolay olurdu. Deneyeceğiz.”

Geçenlerde Doug Loverro’nun beklenmedik istifasının ardından NASA’nın İnsanlı Keşif ve Operasyonlar bölümünde yönetici yardımcısı olan Lueders, NASA’nın Artemis programının zaman çizelgesi hakkında selefinden biraz daha pragmatik. Lueders asronotları 2024’te Ay’a gönderme konusunda ihtiyatlıyken, Loverro ise NASA’nın işi zamanında yapacağından emindi. Hatta Loverro, Aralık ayında “bu işi yapmanın kolay olacağını” söylemişti. Lueders’e göre bazı teknik problemler çıkabilir. Görevi zamanında yerine getirmekten ziyade, doğru yapmanın önemli olduğunu düşünüyor. Söylediğine göre bu işi yapmak kolay olmayacak fakat takım görev üzerinde çalışıyor.

Hanneke Weitering/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here