NEOWISE Kuyruklu Yıldızı Geceleyin Nasıl İzlenir?

0
4585
M. Dieterich

Gün doğmadan önce uyanıp alaca karanlığa bakanlar, 1997’deki Hale-Bopp Kuyruklu Yıldızı’ndan beri Kuzey Yarımküre’de görülen en iyi kuyruklu yıldız manzarasına şahit oldu. NEOWISE kuyruklu yıldızı, böylesi göz alıcı bir manzaraya yönelik yaklaşık çeyrek asırdır devam eden hasrete bir son verdi. 9 Haziran’dan 27 Haziran’a kadar parlaklığı 100 kat artan cisim, ay boyunca görülebilecek.

Adını, kendisini tespit eden NEOWISE teleskobundan alan bu kuyruklu yıldız, Güneş’e en yakın noktasına (27.7 milyon km) 3 Temmuz’da ulaştı ve şimdilerde yeniden uzayın derinliklerine doğru yol alıyor. Kuyruklu yıldızı önümüzdeki günlerde görmek daha kolay olacak. Uzay cismi Güneş’ten uzaklaşıp soluklaşmaya başlasa da, cisim Dünya’ya yaklaştığı için kararma muhtemelen yavaş gerçekleşecek. Dünya’ya en yakın masefasine ise 22 Temmuz akşamı gelecek ve 103.5 milyon km uzakta olacak. Bu tarihten sonra, daha hızlı soluklaşacak çünkü hem Dünya’dan, hem de Güneş’ten uzaklaşıyor olacak.

Gökbilimcilere göre NEOWISE, 11 Temmuz’a kadar en parlak haliyle görünecek. 12-17 Temmuz tarihlerinde 2. seviye ve 18-22 Temmuz’da ise 3. seviye parlaklığa ulaşacak. Bir sabah cismi olan bu kuyruklu yıldız, en iyi 11, 12 ve 13 Temmuz sabahlarında ve gün doğumundan 80 dakika önce ufkun kuzeydoğusunda görülecek. 13 Temmuz’dan sonra ise hızla aşağı inecek ve daha çok kuzey-kuzeydoğuya yönüne kayacak. 18 Temmuz’da ise deniz tanının başlangıç noktasında, ufkun sadece 5 derece üstünde görülecek. Birkaç sabah sonra ise çok alçalacağından, görmesi çok zor olacak. Fakat sabah görmek zorlaşsa da, iyi haberler var. NEOWISE, gün batımından sonra akşam saatlerinde daha iyi görülecek. Kuyruklu yıldızı seyretmek için en iyi fırsat, bu akşam gün batımından yaklaşık 80 dakika sonra başlıyor (deniz tanının bitişinde). Kuyruklu yıldızın baş kısmı, bu akşam ufkun kuzey-kuzeybatı kısmının 5 derece üstünde duracak. 14 Temmuz’da, iki kat uzağa giderek 10 dereceye ulaşmış olacak. 19 Temmuz’da ise yine iki kat uzaklaşarak, deniz tanının bitişinde 20 dereceye çıkacak. Daha sonra, ufkun kuzeybatısının yukarısına gitmiş olacak. Akşamleyin en iyi izleme zamanı, 14-19 Temmuz arası. Şehir ışıklarından uzakta izlenmesi tavsiye ediliyor.

Joe Rao/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here