NASA Sizden Dışkılama Sorununu Çözmenizi İstiyor, Evet Sizden

1
131

Herkes dışkılar, buna uzaydaki insanlar da dahil. Sıfır yerçekimli ortamda astronotlar dışkılarını vücutlarından uzaklaştırması için tasarlanan emiş gücü uygulayan tuvaletlere güveniyorlar. Astronot dışkıları uzay istasyonundan dışarı fırlatıldıklarında tıpkı kayan yıldızlar gibi atmosferde yanıyorlar. Fakat kalkış ve inişleri beklerken oldukça hacimli ve hareketi kısıtlayıcı olan kıyafetlerinin içinde sıkışıp kaldıkları durumlar için yetişkin bezi kullanıyorlar. Bu hoşa giden bir durum değil ve konumuz tam da bunun çözümüyle alakalı.

NASA, HeroX ile birlikte Ekim ayında uzayda dışkılama çözümleriyle ilgili bir yarışma düzenlediğini duyurdu ve kayıtlar 20 Aralık’a kadar sürecek. Eğer bir şekilde NASA’nın dışkılama çözümleri yarışmasını görmezden geldiyseniz bilmeniz gereken bazı şeyler var:

NASA, kirli bezlerini değiştirmenizi istiyor

Yarışmanın tanım kısmında eski yedek çözümün bezlerden oluştuğu belirtiliyor. Fakat yetişkin bezi, kullanım süresi 1 günden fazla olmayan geçici bir çözüm. Agence France-Presse‘in raporuna göre, NASA, astronotları Mars ve ötesi olmak üzere uzun bir göreve gönderdiğinde dışkılama daha ciddi bir sorun oluşturabilir. Ajans bununla ilgili olarak Mars’a seyahat eden kadın ve erkeklerin 6 gün boyunca uzayda herhangi bir tuvaleti kullanamayabileceklerini ve acil bir durumda astronot takımlarını giymeleri gerekebileceğini tahmin ediyor.

Düşük veya sıfır yerçekimli ortamda 6 gün boyunca bezde kalarak pelte haline gelen dışkı ister istemez astronotun derisine yapışacaktır. NASA bu uzun yolculuklarda dışkıyı, idrarı ve regl atıklarını deriden uzak tutmaya yarayan icatlar arıyor.

John Glenn
John Glenn

Dışkılama çözümünüz için ödeme yapılacak

NASA geliştirdiğiniz fikrin en iyisi olduğuna ve bir yıl içersinde test edilip üç yıl içersinde de uygulanabilir olduğuna karar verirse size 30.000 Amerikan doları ödeme yapacak. Sunumlar İngilizce olmak şartıyla 18 yaşın üzerindeki herkes katılabilir.


Çeviren: Kaan Hakan Akol

1 YORUM

  1. merhaba ben betül keleş üsküdar üniversitesinde psikoloji okuyorum.Nasanın düzenlediği dışkılama ile ilgili problemle ilgili yarışma hala devam ediyor mu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here