NASA’nın Yeni Uydusu Yerküre’nin Etrafında Dönüp Bozuk Uzay Robotlarını Tamir Edecek

0

Bir uydunun yakıtı bittiğinde ya da güneş panellerini açamadığında kimi arayacaksınız? Şimdilik hiç kimseyi. Yörüngede olan nesneleri fiziksel olarak tamir edebilmenin henüz güvenilir bir yolu yok. Bu da milyon dolarlık bir uydunun küçük bir arıza yüzünden kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir.  Fakat NASA bunun için bir çözüm düşünüyor. Bu hafta, uzay ajansı yörüngede olan diğer uyduları tamir eden bir uydu için 127 milyon dolarlık kaynak ayırdığını açıkladı.

Restore-L satellite isimli uydu Kaliforniya, Palo Alto’da bulunan Space Systems Loral şirketi tarafından geliştiriliyor.  Uydu, otonom navigasyon sistemine, güçlü robotik kollara, bir alet takımına ve yakıtı biten uzay araçlarına yakıt sağlama amacıyla roket yakıtına sahip olacak.

Şirketin tahminlerine göre Restore-L 2020 yılında fırlatılabilecek.  Restore-L’in ilk görevi ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’na uydu görüntüsü sağlayan Landsat-7’ye yakıt ikmali yapmak.

Tamir edilmedikleri takdirde işlevini yitirecek uydulara hizmet sağlamanın yanı sıra NASA Restore-L’in yörüngesel yakıt ikmal istasyonlarına ve üretim merkezlerine zemin hazırlayabileceğini düşünüyor.  Buna ek olarak Restore-L’in yörüngedeki diğer uzay araçlarını tehlikeye sokan kalıntıları da temizlemeye yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz