NASA’nın Mars Görevinin İçinden

1

NASA’nın 18 milyar dolar değerindeki Orion programı insanları 2030’ larda bir zamanda Mars’ın yüzeyine taşıyacak. Ajans, ülke genelindeki üç tesisine ait kapılarını ilk kez, bizi Mars’a götürecek roket ve kapsüller hakkında geniş çaplı bilgi edindirmek maksadıyla ziyaretçilerine açtı.

orion-pressure-vessel

Basınç Altında Test Edildi

Orion, NASA’ nın inşa etmekte olduğu yeni jenerasyon ilk insanlı uzay aracı. Amacı, insanoğlunu şimdiye kadar gidilmişin de uzağına götürerek, yeni bir, derin uzay keşfi çağının başladığını göstermek. Kennedy Uzay Merkezi’ ndeki Orion kapsülü 2018’ deki ilk görevin bir parçası. Hava geçirmez olduğundan emin olmak için mühendisler, yapının üzerinde herhangi bir yerde olması muhtemel zayıf noktaları kontrol etmek ve mürettebatı tehlikelerden korumak adına onu, dayanma sınırı hesaplarından daha fazla basınca maruz  bıraktılar.

orion-solar-panels

Güneş Paneli Dizisi

Dört adet, 24-foot ( yaklaşık 731,5 cm) uzunluğunda, X şeklinde dizilmiş güneş panelleri, Orion’ un bilgisayarları, yaşam üniteleri ve diğer yerleşik ekipmanlar için 11 kilowatt güç üretecek. Fırlatma anında etkilerden korunmak adına katlı bir şekilde duran paneller, uzayda adeta bir akordeon gibi açılacaklar. Sandusky/Ohio’ da bulunan NASA Glenn Araştırma Merkezi’ ndeki mühendisler, panellerin taklit versiyonları ile uzayda açılmaya başladıkları anda sıkışıp kalmayacaklarından emin olmak için bir dizi test yapıyorlar.

sls-hydrogen-tank

Yakıt Kulesi Yükseliyor

Yukarıda Orion’ un 130 foot ( 39.6 metre) uzunluğundaki hidrojen depolama tankına ait beş silindir tanktan yalnızca biri görülüyor. Roket, Dünya’ dan ayrılma sırasında yaklaşık 2 milyon 700 bin litre son derece soğuk ( -252 santigrat derecede depolanan) sıvı hidrojen ile oksijeni yakacak. NASA parça birleştirme tesislerindeki mühendisler, tanka ait bitirilen her bir silindir varili sağdaki mavi iskelenin üzerine alacak ve roketin diğer parçalarıyla birleştirecekler.

orion-acoustic-test

Ses Kontrol

Roket kalkışları gürültülüdür (180 desibel veya üzeri) ve insan organlarını jöleye çevirebilir. Bununla kalmaz uzay kapsülünü tamamen kullanılamaz hale getirebilir. Dolayısı ile Sandusky’ deki mühendisler Orion’ un yapısal bütünlüğünü, dünyanın en güçlü akustik odasında, kapsül parçalarını 152 desibel ses basıncına maruz bırakarak test ediyorlar.

sls-tank-cap

Ağır Yükü Kapatmak

SLS (Space Launch System – Uzay Fırlatma Sistemi)’nin silindirik hidrojen tankı iki adet kapak ile kapatılacak. Tabii hidrojen tankının sızdırmazlığı ayrıca sağlandıktan sonra.  Kalkış sırasında, mekiğin başka amaçlarla kullanılmak üzere geliştirilen motorlarında, 129.7 Tonluk ağırlığı kaldırabilmek için hidrojen ve oksijen tepkimeye girecek ve yeterli itiş gücünü sağlamak üzere patlayacak. Bu Neil Armstrong’ u Ay’a taşıyan roketin gücünden yüzde yirmi daha fazlası demek.


Batuhan Şahin

 

1 Yorum

  1. Ben Nasa’nın bu görevi başarıyla tamamlayacağına inanıyorum.Elbette aylaraca süren,dünyadan milyonlarca kilometre uzaktaki bir görevden bahsediyoruz.Ancak bu görev için harcanan 18 milyar doları ve bilim adamlarının gece gündüz çalışmasını da unutmamak gerekir.Kısacası insanoğlu hayal etmeyi bırakmadığı sürece bu akılalmaz projeler devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz