NASA’nın Milyon Dolarlık Yarışması

0
PHOTO DATE: 12-12-13 LOCATION: Bldg. 32B - Valkyrie Lab SUBJECT: High quality, production photos of Valkyrie Robot for PAO PHOTOGRAPHERS: BILL STAFFORD, JAMES BLAIR, REGAN GEESEMAN

Geçtiğimiz hafta NASA 1 milyon dolarlık Uzay Robot Teknolojileri Yarışmasının başladığını açıkladı.

Yarışmaya katılan takımların görevi insansı bir robot olan Robonaut 5’i Mars’taki bir habitata zarar veren bir  fırtına sonrası hasar tespiti yapmak üzere programlamak. Bu görevin bir parçası olarak takımların robotu üç farklı görevi tamamlamak için kullanmaları gerekecek: bir iletişim uydusunu ayarlamak, güneş enerjisi panelini tamir etmek ve habitattaki bir sızıntıyı onarmak.

Yarışma için kayıtlar devam ediyor. Yarışmanın final aşaması ise 2017 Haziran ayında yapılacak.

Robonaut, MIT’de aynı zamanda Valkyrie adıyla da biliniyor. Valkyrie’yi ilk olarak 2013’te düzenlenen DARPA yarışmasında tanımıştık. Tamamen elektrikle çalışan insansı robot belki de gelecekte  habitat ve altyapı kurmak için insanlardan önce Mars’a gidebilir. Ayrıca, afet yardımı ve endüstriyel bakım için Dünya’da da kullanılabilir. Robonaut’ta 200’den fazla alıcı, dönme kuvveti ile çalışan 28 eklem ve dört kamera var. Yarışmaya katılan takımlarda bu özelliklerin beceri ve hassasiyetle çalışması önemli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz