NASA’nın Perseverance Keşif Aracı Neden Nükleer Enerji Kullanıyor?

1
749
NASA'nın Perseverance Mars keşif aracının güç sistemi MMRTG, sağ tarafta altın renkli tüple işaretlenen panellerin arasına takılıyor. NASA/JPL-Caltech

Bir uzay aracı, içindeki güç kaynağı kadar kuvvetlidir. Bu yüzden NASA, Perseverance Mars keşif aracını tasarlarken radyoaktif plütonyuma yönelmiş.

Gezegenden bugün (30 Temmuz) kalkış yapacak olan bu plütonyum, nükleer silahlarda kullanılanlardan değil. Ayrıca, fırlatma esnasında bir şeyler ters giderse diye bir kasanın içerisinde sıkı şekilde korunuyor. Fakat bu plütonyum birimleri, uzay aracı için hatırı sayılır bir güç kaynağı. NASA’nın Curiosity keşif aracı da benzer bir cihaz ile çalışıyor.

NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’nde nükleer yakıt uzmanı olan June Zakrajsek, ABD Enerji Bakanlığı’nın bir podcastinde şöyle söylüyor: “NASA keşfetmeyi seviyor ve bizim de çok uzak bazı yerlerde, tozlu yerlerde, karanlık yerlerde ve sert koşullarda keşif yapmamız gerekiyor. Bu tür ortamlarda bulunduğumuzda, Güneş enerjisi bazen ihtiyaç duyulan gücü sağlamıyor. Işık bu bölgelere, ihtiyaç duyduğumuz gibi gelmiyor.”

NASA’nın Mars’a gönderdiği bazı uzay görevlerinde tabii ki Güneş enerjisi kullanılıyor. Fakat Opportunity, Mars’taki Güneş enerjisinin zayıflığını göstermiş ve küresel bir toz fırtınası yüzünden Güneş ışığından yararlanamayan aracın sonu gelmişti. Bir keşif aracını nükleer güç ile çalıştırdığınızda, böyle bir durumdan endişe etmenize gerek kalmıyor.

Bu yüzden NASA, Perseverance keşif aracında Çok Görevli Radyoizotop Termoelektrik Üreteci (MMRTG) adı verilen bir sistemle plütonyuma yönelmiş. Sistemin, aracı yaklaşık 14 yıl boyunca çalıştırması gerekiyor.

ABD Oak Ridge Milli Laboratuvarı’nda nükleer yakıt uzmanı olan Bob Wham de aynı podcastte şöyle söylüyor: “Uzatma kablolarınız yok, tamirci çağıramazsınız. Tamamen emniyette olmanız lazım.”

Meghan Bartels/Space. Ç: O.

1 YORUM

  1. yalanizi yesinler nükleer enerjiymis kim bilir ne haltlar çeviriyorsunuz uzaya binlerce uydu fırlatıldı bazıları casusluk için bu uzay aracına nükleer silah koymadığınız ne malum yarın onur gün bir savaş çıksa uydularla istediğiniz noktaya gelip nükller bombayı birakmicanizi nerden bilicez ? artık uçaklara bile gerek duymadan devletleri diz cokturuceksiniz zaten amacınız bu değilmi dünyaya nifak tohumları ekmekten başka ne yaptinizki

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here