Üzgün Surat İfadelerine Daha Çok Dikkat Eden Ergenlerde Depresyon Tehlikesi Daha Yüksek

0
1038
Fotoğraf: bymuratdeniz/iStock

Yeni bir araştırmaya göre üzgün surat ifadelerine daha çok ilgi gösterme eğilimi bulunan ergenlerin depresyon geçirmesi daha muhtemel oluyor; fakat bu durum, özel olarak stres halinde geçerli.

Yüksek lisans öğrencisi Cope Feurer ve psikoloji profesörü Brandon Gibb’in önderliğinde çalışan araştırmacılar, duygusal uyaranlara yönelik (göz takibiyle değerlendirilen) dikkat eğiliminin, ergenlerde depresyon tehlikesini gösterip göstermediğini araştırmışlar.

“Laboratuvarda yapılan önceki çalışmalarda, kimlerin üzgün surat ifadelerine ilgi göstermesinin en muhtemel olduğu ve üzgün ifadelere gösterilen ilginin, depresyon tehlikesiyle ilişkili olup olmadığı incelenmişti. Mevcut çalışmada ise bu dikkat yönelimlerinin, hem laboratuvarda hem de gerçek dünyada ergenlerin strese tepki verme şeklini etkileyip etkilemediğine bakılıyor” diyor Feurer.

Üzgün surat ifadelerine gösterilen ilgi, yetişkinlerde depresyonla ilişkilendiriliyor ve özellikle stres mevcut olduğunda (stres yok iken değil), stres tepkiselliğini düzenleyerek depresyon tehlikesini artırdığı düşünülüyor. Fakat bu hipotez şimdiye kadar çok az çalışmada test edilmiş ve hiçbir çalışmada, gençlik döneminde dikkat eğilimi ile stres tepkiselliğinin arasındaki ilişki incelenmemiş. Halbuki bu gelişim dönemi, stres ve depresyon tehlikesinde görülen önemli artışlarla öne çıkıyor.

Binghamton Üniversitesi/ScienceDaily. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here