Ne Kadar Uzun Yaşayacaksınız?

1
Fotoğraf: Staffan Scherz/Flickr: CC, BY, 2.0

Yaşam sürenizi tahmin etmenin basit bir yolu.

Uzun ömürlü Yedinci Gün Adventistlerinin davranışlarına dayanan aşağıdaki quiz, Boston Üniversitesi’nde geriatri uzmanı olan Dr. Thomas Perls’in çalışmasından uyarlandı. Her ne kadar mükemmel olmasa da, iyi bir test.

Perls şöyle aktarıyor: “İnsanlar bana yazıp, ‘Hesap makinesini seviyorum fakat şimdiye kadar ölmüş olmam gerektiğini söylüyor’ diyor. Ben de ‘Muhtemelen geçmişte pek iyi davranışlarınız yoktu ama harika genleriniz sizi korumuş’ diyorum.”

  1. Aşağıdaki testi çözerken, erkekseniz 86’dan, kadınsanız 89’dan başlayın. (Üzgünüz millet, kadınlar genelde erkeklerden uzun yaşıyor.)
  2. Stresten uzaklaşmayı kolaylaştıran bir hayat felsefeniz var mı? Cevap evet ise beş yıl ilave edin. Hayırsa, beş çıkarın.
  3. 95 yaşına kadar veya daha uzun yaşayan aile üyeleriniz var mı? Eğer evet ise 10 yıl ekleyin. Hayır ise, ekleme veya çıkarma yapmayın.
  4. Haftada beş gün en az 30 dakika egzersiz yapıyor musunuz? Eğer evetse beş yıl ekleyin. Cevap hayır ise beş çıkarın.
  5. Kelime veya sayı bulmacaları ya da aktif öğrenme gibi ilginç veya zorlu görevleri beyninize düzenli olarak sunuyor musunuz? Evet ise beş yıl ekleyin. Hayır ise herhangi bir şey ekleyip çıkarmayın.
  6. Beslenme düzeniniz, sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı oluyor (ve bu sayede temponuzun düştüğünü hissetmiyor ya da kendinizi kötü hissetmiyor) musunuz? Evet ise herhangi bir şey eklemeyin. Hayır ise beş yıl çıkarın.
  7. Sigara içiyor musunuz? Evet ise 15 yıl eksiltin. Hayırsa ekleme ya da çıkarma yapmayın.

En son hangi sayı çıktı? Doğum anında beklenen ortalama küresel yaşam süresinin erkeklerde 68, kadınlarda ise 73 yıl olduğu düşünülüyor.

 

 

 

 

Yazar: Popular Science Ekibi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

1 Yorum

  1. Telomeraz hucre icinde var olan kisalan telimerleri onatan ve bitmemesini saglayan bir enzimdir. Hucrenin telomer boyu ve aktivitesi hucrenin ne kadar bolunebilecegini yani yasam suresini belirler dolayisiyla canlinin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz