Neandertallerden Miras Kalan Gen, Bazı İnsanlarda Hamileliği Etkiliyor

0
(Blend Images/Peathegee Inc/Getty Images)

İnsanların hamileliği çok ilginç. Günümüzde, kadınların neden bu kadar doğum sancısı çektiği ve doğum yaparken neden bu kadar tehlikeyle karşılaştıkları hâlâ bilinmiyor.

Progesteron, pek çok memelide üreme bakımından çok önemli bir hormon. Fakat bilinmeyen bazı sebeplerle, insanlarda farklı davranıyor gibi görünüyor.

Yapılan araştırmalar, türümüzün progesteron reseptörü bakımından umulmadık biçimde yüksek genetik varyasyon taşıdığını gösteriyor. Ayrıca bu durum geçenlerde; Afrika kökenli olmayanlar arasında erken doğum ve yumurtalık kanserleri gibi ciddi tıbbi durumlarla ilişkilendirilmiş.

Yeni bir makale, insanlardaki progesteron reseptöründe gerçekten farklı bir şey olduğunu öne süren ve sayıları giderek artan çalışmalara bir yenisini ekliyor. Ayrıca tuhaf görünebilir ama bazılarımız bunun için Neandertallere teşekkür edebiliriz.

İngiltere’de Avrupa kökenli 450.000 insanın biyolojik verilerini analiz eden araştırmacılar; bunların neredeyse üçte birinin, progesteron reseptörünü kodlamaya yardımcı olan ve Neandertallerde de bulunan bir gen çeşidinin kalıntılarını taşıdığını keşfetmiş.

Dahası, bu gen çeşidini taşıyanlar hamileliklerinin ilk zamanlarında daha seyrek kanama geçirmeye, daha az düşük yapmaya ve daha fazla kız bebek doğurmaya eğilim gösteriyormuş. Bunun sebebi muhtemelen, bu gen çeşidinin daha fazla progesteron reseptörüyle bağlantılı olması. Fakat bazı bilim insanları, genlerin her şeye karar veremeyebileceğini söylüyor. (ScienceAlert)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz