‘Tazmanya Kaplanının’ Bilinen Son Videosu Yeniden Keşfedildi

0
1245
Yeni ortaya çıkan Tazmanya kaplanı videosundan bir ekran görüntüsü. Avustralya Ulusal Film ve Ses Arşivi

Yeniden keşfedilen siyah beyaz bir video klibi, Tazmanya kaplanının (thylacine/talasin) 1936’da yok olmadan önce kaydedildiği bilinen son görüntüsü niteliğinde.

21 saniyelik video, bir Tazmanya kaplanının (Thylacinus cynocephalus) Tazmanya’da bulunan ve uzun zamandır kapalı olan Beaumaris Hayvanat bahçesindeki bir kafeste adımladığını gösteriyor. Bir anlatıcı ise hayvanın ender bulunmasından ve “çizgili, kopuk kuyruğu” gibi özelliklerinden bahsediyor.

Anlatıcı, 1935 tarihli klipte şöyle söylüyor: “Fakat Tazmanya canavarı gibi Tazmanya kaplanı da artık çok nadir görülüyor. Medeniyet marşıyla doğal yaşam alanından çıkmaya zorlanıyor. Dünya’da esaret altında olan tek birey bu.”

Bir düzineyi bulmayan, yok olmadan önce Tazmanya kaplanını sergileyen başka kısa filmler de var. Uzunlukları ise 3 dakikanın biraz üstüne çıkıyor. Fakat (Beaumaris Hayvanat Bahçesi ve Londra Hayvanat Bahçesi’nde çekilmiş) bu siyah beyaz video kesitleri ses içermezken; Avustralya Milli Film ve Ses Arşivi’nden (NFSA) yapılan bir açıklamaya göre ses içerdiği bilinen tek kayıt, bu yeni bulunan video.

Yeni keşfedilen klipte, hayvan bakıcısı Arthur Reid ve bir yardımcısı, Tazmanya kaplanının kafesini tıngırdatıyor. Muhtemelen; aşağıda bulunan 1933 tarihli video klibinde görülebileceği üzere, yırtıcının hareketlenmesini veya “tehdit esnemelerinden” birini yapmasını istiyorlar. (Live Science)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here