Neden Bazı Kelimeleri Hatırlamak Diğerlerinden Daha Kolay Olabiliyor?

0
Valentin Salja/Unsplash

Büyüklü küçüklü binlerce kelime, hızla alınıp cümlelere dizilmeyi bekler bir şekilde bellek yuvalarımızın içinde tıkıştırılmış duruyor. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri araştırmacıları, epilepsi hastaları ve sağlıklı gönüllüler üzerinde yaptıkları ve Nature Human Behaviour bülteninde yayımlanan yeni bir çalışmada, beyinlerimizin “inek”, “tank” ve “kapı” gibi bazı yaygın kelimeleri; içerisinde “kedi”, “sokak” ve “merdiven” kelimelerinin de yer aldığı diğer kelimelerden çok daha sık çekebildiğini bulmuşlar. Hafıza testlerini, beyin dalgası kayıtlarını ve kitaplarda, haber makalelerinde ve internetteki ansiklopedi sayfalarında yayımlanan milyarlarca kelimeye yönelik ölçümleri birleştiren araştırmacılar; beyinlerimizin kelimelere ek olarak, geçmişte yaşadığımız olaylara yönelik anıları nasıl çağırdığını da göstermişler.

“Bazı kelimelerin, diğerlerine kıyasla çok daha kolay hatırlanabildiğini bulduk. Elde ettiğimiz sonuçlar, anılarımızın sinirsel ağlara bağlandığı ve beyinlerimizin de bu anılarda arama yaptığı görüşünü destekliyor; tıpkı arama motorlarının, internetteki bilgiyi arayıp bulması gibi” diyor çalışmaya önderlik eden algısal psikolog Weizhen Xie. “Bu sonuçların, kişilerin bellek ile beyin sağlıklarını değerlendirmede bir yol haritası olarak kullanılabilmesini umuyoruz.”

Araştırmada, daha kolay hatırlanan kelimelerin daha sık karşılaşılan kelimeler olmadığı; anlamsal bakımdan birbirine daha benzer oldukları ve dilde kullanılan diğer kelimelerin anlamlarıyla daha sık şekilde bağlantılı oldukları bulunmuş. Ayrıca beyin, daha kolay hatırlanan kelimeleri yedi kata kadar daha hızlı bulmuş.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri/Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz