Neden İkiz Doğumu Sayısı Artıyor?

0

2014 yılındaki rapora göre ABD’de her 1000 doğumdan 34’ü ikiz. 2013 yılından ise bu sayı 33.7 idi. Ancak asıl can alıcı kısım 1980 yılında ikiz doğumunun her 1000 doğumdan 19’una denk geliyor olması. Uzun lafın kısası, bir şekilde ikiz doğumu sayısı artıyor. Peki bu büyük artışın sebebi ne?

Öyle görünüyorki bunun en muhtemel sebebi gelişen üremeye yardımcı yöntemler. Bu yöntemler sayesinde ortalama anne olma yaşı 1980’de 22.7 iken 2014’de 26.3’e yükseldi. Bu da beraberinde birçok farklılık getirmiş oldu. Tüp bebek yönteminin gelişmesi ile ikiz sayısının artması da yakından alakalı. Bunun en büyük nedeni, doktorların en az birisi yaşar ümidiyle birden fazla embriyoyu döllemesi. Yöntem başarılı olunca da ikiz sayısında artış kaçınılmaz oldu. Ayrıca 2013 yılında yer 100 bebekten 2si tüp bebek yöntemi ile dünyaya geldi.

Elbette başka faktörler de mevcut. Mesela annenin ideal yaşın üstünde olması beraberinde hormon farklılıklarını getirebilir ve bu da bir seferde birden fazla yumurtanın üretilmesine yol açıyor olabilir. Sosyal medya ve biyolojik faktörlerin de etkisiyle, bu trend devam edicek ve ikiz sayısından artış her geçen gün artacak gibi görünüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz