Ford ve Google Sürücüsüz Otomobiller Üzerinde Beraber Çalışıyorlar

0
26

Yahoo! Autos‘ta yayınlanan bir habere göre Ford ve Google, sürücüsüz otomobiller üretecek bağımsız bir şirket kuracak. Ortak girişimin ise gelecek ay düzenlenecek olan CES’te (Tüketici Elektroniği Fuarı) iki şirket tarafından duyurulacağı söylentiler arasında. Hatırlarsanız daha önce yayınladığımız bir yazıda Google’ın Alphabet şirketi altında Google’dan bağımsız olarak bir şirket kurabileceğini ve bu şirketin sürücüsüz otomobiller üzerine çalışmalar yapacağını sizlere iletmiştik. Bahsi geçen bu şirketin ise Ford ve Google ortaklığıyla bir ilgisi olabilir.

Bu proje her iki şirkete de ihtiyaç duydukları şeyleri sunabilir. Google, otomobil seri üretimi hakkında değerli bir tecrübe kazanırken; Ford da Google’ın yıllardır geliştirdiği sürücüsüz otomobiller hakkında tecrübe kazanacaktır.

Her iki şirket de otonom arabalar üzerinde yıllardır çalışmakta ancak Google’ın çalışmaları kamuoyu tarafından daha çok bilinen bir niteliğe sahip zira şirket Kaliforniya ve Teksas’ta düzinelerce aracını halka açık yollarda test etmekte. Ford ise henüz yeni sayılabilecek bir tarihte sürücüsüz araçlarını trafikte test edebilmek için Kaliforniya yetkili makamlarından izin almış durumda.

Yahoo‘nun haberine göre yeni kurulacak şirket yasal olarak Ford’dan tamamen ayrı olabilir çünkü yeni oluşan otonom araba pazarındaki sorumluluklar bunu gerektirebilir. Ford eski yönetim kurulu başkanı Alan Mullally’nin geçtiğimiz yıl Google’ın yönetim kuruluna girdiğini hatırlatmakta da fayda var.

“Ford Smart Mobility planımız kapsamında birçok markayla çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz ve aynı zamanda yine bu kapsamda birçok değişik konuyu masa yatırdık ve daha birçok konuyu ele alacağız.” diyen Ford sözcüsü, “Rekabet koşullarından ötürü bu tarz tartışmaları özel tutuyoruz ve spekülasyonlar üzerine yorum yapmıyoruz.” diyerek sözlerine devam etti. Aynı şekilde bir Google yetkilisi de “söylentiler ve spekülasyonlar üzerine yorum yapmadıklarını” belirtmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here