Neden NASA daha fazla astronot işe almak istiyor?

0
ISS'te bir uzay yürüyüşü sırasında astronot Chris Cassidy

Hangi çocuk astronot olmayı hayal etmez? Artık siz de edebilirsiniz. 14 Aralık’tan itibaren NASA 2015 astronot sınıfı için başvuruları kabul etmeye başlayacak.

Şu anda NASA’da sekizi 2013’teki en son başvuru sürecinde aday olarak seçilmiş 47 astronot görev alıyor. 2011’deki son uzay mekiği fırlatışında bu 47 astronot için oldukça değerli fırsatlar oluştu. Bazıları ise Dünya atmosferinden ayrılma şansını bile elde edemedi. Peki NASA neden yeni astronot adayları aramaya başladı?

Çünkü NASA önümüzdeki on yılda daha çok uzay uçuşu olacağını ümit ediyor ve hazır olmak istiyor. Soyuz uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) insanları taşımak için mekik dokumaya devam ediyor.  Boeing ve SpaceX 2017’de uzaya astronot taşıyan ilk ticari girişim olmak için yarışıyorlar, öte yandan NASA’nın Orion kapsülünün ilk mürettebatlı görevini 2021’de yapması planlanıyor. Bir astronotun uçmaya hazır olmasından önce iki yıllık sıkı bir eğitimden geçmesi gerekli, ve NASA artık astronot sayısını artırmak istiyor.  Her astronot adayının uzay istasyonu sistemleri eğitimi ve uçuş eğitimine dayanması, Rusça öğrenmesi ve hayatta kalma dersinde başarılı olması gerektiği düşünüldüğünde hazırlıklara erken başlamak mantıklı.

Gerçek bir astronot olduktan sonra bile işler kolaylaşmıyor.  NASA televizyonuna verdiği bir röportajda astronot Anne McCain şunları ifade etti: “Astronot olmak bir başarı değil, aslında daha çok çalışmak istiyorsunuz demek. Gerçekleşmeleri için hayallerinize kendinizi binlerce kez daha adamanız gerekli”.

Son başvuru sürecinde başvurular 6,000’in üzerindeydi ve sadece sekizi seçilmişti. Bu sınıf için de 8 ila 14 kişinin seçilmesi bekleniyor.  NASA’ya gönderilen her başvuru Astronot Seçim Ofisinde en az iki temsilci tarafından değerlendiriliyor. Referansların, tıbbi muayenelerin ve “yüksek vasıflı” adaylarla görüşmelerin olduğu bu süreç uzun bir süreç. 2015 sınıfı ise 2017 yılında açıklanacak.

Astronot olmak için adayın Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olması ve bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik alanlarında en az lisans derecesine sahip olması gerekiyor.  Ayrıca, adayların bilimsel bir alanda en az 3 yıl çalışma veya eğitim verme ya da 1,000 saatlik uçuş deneyimine sahip olmaları gerekli. Buna ek olarak görüşlerinin 20/20 olması (lazer ameliyatları dahil), kan basınçlarının düzenli olması ve boylarının da 1,57 cm ile 1,90 cm arasında olması lazım.

Öyleyse geriye tek bir soru kalıyor: Bütün bu özelliklere sahip misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz