Kategoriler: HAYVANLAR

Nesli Tükenen Yaklaşık 30.000 Yıllık Mağara Ayısı, Sibirya’nın Donmuş Topraklarında Ortaya Çıktı

Kuzey Kutup Çemberi’nin çok yukarılarında, fildişi tacirlerinin ve bilim insanlarının eriyen topraklarda saklı nesli tükenmiş canlıları aramak için sıfırın altındaki sıcaklıklara göğüs gerdiği, Sibirya’ya bağlı uzak bir ada grubu bulunuyor.

Bu Liyakovski Adaları’nda, eşi görülmemiş bir bulgu ortaya çıktı: Mükemmel derecede korunmuş bir mağara ayısı; burnu, dişleri ve iç organları hâlâ yerli yerinde.

Bilim insanları, bu mağara ayısının 22.000 ila 39.500 yıl önce ölmüş olduğunu düşünüyor. Ursus spelaeus isimli bu tür, son Buzul Çağı sırasında yaşamış ve ardından 15.000 yıl önce yok olmuş.

Cesedi ilk önce ren geyiği çobanları keşfetmiş ve daha sonra Rusya’nın Yakutsk şehrindeki Kuzey Doğu Federal Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılara haber vermişler.

KDFÜ’de araştırmacı olan Lena Grigorieva, Pazartesi günü bulgunun duyurulduğu bir basın bülteninde, “Bu, türünün ilk ve tek bulgusu; yumuşak dokularıyla beraber bütün bir ayı cesedi” diyor.

Bilim insanları, şimdiye kadar mağara ayılarının sadece iskeletlerini ortaya çıkarmışlar; bütünüyle bozulmamış bir örnek hiç bulunmamış.

Mağara ayısının cesedi. Kuzey Doğu Federal Üniversitesi, AP

Mağara ayıları, Avrupa ve Asya’nın büyük bölümü buzullarla kaplıyken dolaşıyor ve manzarayı mamutlarla, kılıç dişli kedilerle ve dev yer tembel hayvanlarıyla paylaşıyorlarmış.

Bu canlılar dev gibiymiş: Erkeklerin ağırlığı 1 tona kadar ulaşabiliyormuş; bu miktar, günümüzde yaşayan en büyük ayılardan 227 kg daha yüksek.

Kuzey Doğu Federal Üniversitesi, AP

Greigorieva ve meslektaşları, şimdilik ayının yaşının tahminden ibaret olduğunu ve karbon tarihleme yöntemiyle daha kesin bir yaşın belirleneceğini söylüyor. Ayrıca, ceset üzerinde daha detaylı çalışmayı ve genetik bir analiz yürütmeyi umuyorlar.

Aylin Woodward & Lauren Frias/Business Insider. Ç: O.

POPULAR SCIENCE TÜRKİYE

Güncel yazılar

İnsanlığın Bennu Asteroidi’nin Üzerinde Bıraktığı İz Ortaya Çıktı

NASA'nın Osiris-Rex uzay aracının Bennu asteroidi üzerinde bıraktığı izi artık görebiliyoruz. NASA, görüntüleri yayınladı... NASA'nın…

40 dakika önce

Yeni Çalışma, Kırmızı Et ile Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantıları Güçlendiriyor

Yaklaşık 20.000 kişi üzerinde yapılan gözlemsel bir çalışmada, daha fazla kırmızı et ve işlenmiş et…

58 dakika önce

Baskın SARS-CoV-2 Varyantı, Konağa Nasıl Bağlanıyor ve Antikorlar Tarafından Nasıl Etkisiz Hale Getiriliyor?

SARS-CoV-2'nin (COVID-19'a sebep olan virüs) baskın G varyantı üzerinde atomik seviyede yürütülen geniş çaplı süperbilgisayar…

1 saat önce

Yeni Nanoteknoloji, Dirençli Bakteri ve Mantar Hücrelerini Yok Ediyor

Araştırmacılar, ölümcül olabilecek bakteri ve mantar enfeksiyonlarını önleyip tedavi etmek üzere yara sargılarında ve implantlarda…

2 saat önce

Kafatasının Dışından Nöromanyetik Görünüm

Beyin bilgiyi hem yavaş, hem de hızlı akımlar kullanarak işliyor. Hızlı akımları ölçmek için araştırmacıların…

2 saat önce

Diğer Gezegenlerde Ne Kadar Yükseğe Zıplayabilirsiniz?

Güneş Sistemi'mizdeki her gezegen, cüce gezegen ve uydunun farklı miktarda kütlesi var. Bu kütleler, farklı…

2 saat önce